Svátek má

Klement
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

V zahradě belgického velvyslanectví v Maroku vykvetly symboly spojení mezi severem a jihem

Profesor Patrick Van Damme je jedním z předních expertů na tropické zemědělství a etnobotaniku, a také je jedním z mála zahraničních vědců, kteří stojí v čele českého akademického pracoviště. Od roku 2021 je děkanem Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity. Ještě za svého působení na Gentské univerzitě byli on a jeho tehdejší asistent Emiel požádáni o spolupráci známým belgickým umělcem Erikem van Hovem, aby se podíleli na výzdobě zahrady nového belgického velvyslanectví v Maroku.

Unikátní pojetí symbolizuje setkání dvou různých světů 

V Maroku se nachází jediná fyzická hranice mezi Afrikou a Evropou, zatímco Brusel je současně hlavním městem Belgie i Evropy. Proto má belgické velvyslanectví v Rabatu v tomto smyslu ještě hlubší symbolickou roli překrývajících se politických území. Zatímco velvyslanectví je historicky místem kontaktu mezi dvěma různými společenstvími a symbolizuje vůli ke společnému soužití navzdory rozdílům, může být také administrativním a občanským labyrintem.

Diplomatický labyrint Charbagh navržený v klasickém římském stylu připomíná čtyřúhelníkové uspořádání islámské zahrady a je složený z geometrických dlaždic používaných od dob maurské Andalusie. Má symbolizovat cestu od cizinectví k občanství, od života v odloučení ke společnému životu, od apatridy k občanství. Jedinečný je tím, že má pouze jednu cestu končící uprostřed, kde se obvykle nachází fontána jako znázornění ráje.

„Tato instalace kombinuje dva odkazy z Maghrebu: čtyřúhelníkový koncept Charbaghu – perské, indo-perské a islámské uspořádání zahrad vycházející ze čtyř rajských zahrad zmiňovaných v Koránu a koncept jednoúhelníkového římského labyrintu, jak jej můžeme vidět ve Volubilis. Je tu pouze jedna cesta, jež vede neúprosně od vchodu k cíli, i když často po nejsložitějších a nejklikatějších cestách,“ vysvětluje Eric van Hove, jehož dalším nápadem bylo naroubovat marocké a belgické/evropské rostlinné druhy na sebe a ilustrovat tak složité spojení mezi severem a jihem. Proto oslovil profesora Van Damma a jeho asistenta Emiela De Meyera, aby poskytli jak rostlinný materiál, tak technické dovednosti k provedení roubování.

„Shromáždili jsme a poskytli belgický rostlinný materiál a vydali se sbírat marocký,“ přibližuje přípravu rostlin profesor Van Damme. „Poté jsme ve skleníkovém prostředí v Marrákeši na sebe naroubovali druhy prunusů, dubů a topolů na zakořeněný marocký materiál,“ upřesňuje.  Štěpování bylo úspěšné, protože nyní, zhruba po třech letech, štěpy kvetou!

Součástí zahrady jsou čtyři roubované slivoně. Každá z nich vznikla naroubováním druhů z Maghrebu na druhy z Belgie a symbolizují bilaterální diplomatický účel tohoto politického území a naději na posilování vzájemných vztahů.

Tento „diplomatický labyrint“ je křížením několika stavebních tradic. V labyrintu z dlaždic, jehož tradice sahá až k Římanům, jsou stromy (zahrady), fontány a zeligy. Díky odrazům v oknech labyrint pokračuje a odráží se v něm a představuje nejen velvyslanectví jako „bludiště“, ale také jako místo setkání, kde je snahou dosáhnout řešení.

Další informace o diplomatickém labyrintu Charbagh

Stálá instalace na objednávku belgického státu pro novou budovu jeho velvyslanectví v Rabatu / Eric Van Hove, 2021 / 12 400 terakotových dlaždic zellige, čtyři roubované švestky a fontána – 100 m2 / Fotografie diplomatického labyrintu v Charbaghu od Alessia Meie.

Zdroj: https://ericvanhove.com/charbagh-diplomatic-labyrinth-commission-royal-belgian-embassy-rabat/

 

 

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content