Svátek má

Dalimil
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Posilování kapacit mladých výzkumníků na Ukrajině

Česká zemědělská univerzita v Praze se společně s partnerskými ukrajinskými univerzitami podílí na realizaci projektu AgriSciences Platform: posilování vědeckých kapacit na Ukrajině. Projekt navazuje na předchozí úspěšnou spolupráci a rozšiřuje dosavadní aktivity.

Projekt AgriSciencesPlatform vychází z dlouholetých zkušeností expertů z ČZU se situací na Ukrajině a na zemědělských univerzitách. Mezi současné problémy těchto univerzit patří izolovanost od zahraniční spolupráce, nízká publikační činnost v indexovaných databázích a nedostatečná výzkumná infrastruktura.

Projekt, jehož koordinátorem je Ing. Hynek Roubík, Ph.D. z Fakulty tropického zemědělství, probíhá v letech 2020 až 2021 a je podpořen grantem Ministerstva zahraničních věcí v rámci České rozvojové spolupráce. Mezi jeho cíle patří posílení vědecké kapacity a spolupráce s mladými výzkumníky na pěti partnerských univerzitách na Ukrajině – Národní zemědělská univerzita v Sumy, Státní univerzita v Sumy, Národní zemědělská univerzita v Bila Tserkvi, Národní zemědělská univerzita v Charkově a Státní zemědělsko-ekonomická univerzita v Dniepru.

V rámci aktivit projektu byla spuštěna elektronická vědecko-výzkumná platforma AgriSci-UA v anglickém a ukrajinském jazyce, obsahující veškeré projektové informace, prezentace nově vzniklých multidisciplinárních týmů a vyhlašování grantových příležitostí a mnoho dalších zajímavých informací z oblasti AgriSciences.

Dále bylo vytvořeno 15 multidisciplinárních vědeckých týmů, sestavených z vědců ze dvou či více univerzit. Pro tyto vědecké týmy byla vyhlášena výzva na podávání grantových návrhů tematicky zaměřených na jejich výzkumné aktivity, přičemž 12 z těchto týmů bylo finančně podpořeno. Všem týmům se dostalo systematické podpory experty z ČZU a každý z nich připravil alespoň jeden vědecký článek k publikování v prestižním vědeckém žurnálu.

V rámci aktivity zlepšení výzkumné infastruktury partnerských univerzit došlo k identifikaci a nákupu vědeckého vybavení pro partnerské univerzity, důležitého pro další vědecký rozvoj partnerských univerzit a na základě vzniklých multidisciplinárních týmů.

Do realizace projektu významně zasáhla epidemická situace v souvislosti s šířením nemoci Covid-19, která vedla ke zpřísnění protiepidemických opatření v České republice i na Ukrajině. V důsledku opatření, zahrnujících např. zákaz vstupu cizinců na území státu a zákaz shromažďování osob, bylo znemožněno uskutečnit část stanovených aktivit v původní podobě a bylo nutno je přizpůsobit nastalé situaci.

Mezi takové aktivity patřila zejména školení pořádaná lektory z ČZU na partnerských ukrajinských univerzitách. Vzhledem k nemožnosti navštívit partnerské univerzity v plánovaném období byly veškeré lekce uskutečněny distanční formou prostřednictvím videohovorů, do kterých se účastníci mohli interaktivně zapojovat.

Další aktivitou, která byla zásadně ovlivněna nepříznivou epidemickou situací, byla zvýšená kvalifikace mladých výzkumných pracovníků formou mobilit. Z vysokého počtu uchazečů o vědecko-výzkumnou stáž na ČZU bylo vybráno 21 úspěšných, kteří měli mít možnost účastnit se výuky, navštívit laboratoře a další vědecká pracoviště i mimo ČZU. Tuto aktivitu nebylo možné v roce 2020 realizovat a bude kompletně přesunuta do roku 2021. Pevně doufáme, že se v letošním roce podaří mladým výzkumným pracovníkům z Ukrajiny přijet na ČZU.

Ing. Marek Jelínek, Ing. Hynek Roubík, Ph.D.

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content