Svátek má

René
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Národní soutěž vín ovládli vinaři z Mělnicka. Vinařství ČZU má zlato za Ryzlink rýnský 2020 a za nejlepší kolekci

Národní soutěž vín letos odstartovala hodnocením produktů vinařské oblasti Čechy, kde se šampionem stal Ryzlink rýnský classic 2021 z vinařství Bettina Lobkowicz. Produkt Vinařství ČZU, Ryzlink rýnský 2020, zvítězil v kategorii jakostních šumivých vín. A zlato si vinařství v Chloumku, které Česká zemědělská univerzita provozuje jako své výzkumné a studijní středisko, odnáší také za nejlepší kolekci s průměrem 88,3 bodů z celkem devíti dodaných vzorků vín.

Tři komise složené z vinařských odborníků hodnotily 1. srpna 121 vín z celé České vinařské oblasti v prostorách sklepního hospodářství České zemědělské univerzity v Chloumku u Mělníka. Hodnocená vína obdržela celkem 13 velkých zlatých, 27 zlatých a tři stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 99 vín. Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích. Právě tam si mezi stovku nejlepších vín v republice vloni probojovalo cestu Rulandské bílé 2019 z Vinařství ČZU.

„Naše vinařství  dlouhou tradici a zdejší vína se těší skvělé pověsti u nás i za hranicemi,“ říká rektor ČZU Petr Sklenička a připomíná: „Síň slávy ve vinařské usedlosti v Chloumku je zaplněna nejrůznějšími cenami, ale to nejcennější je, že zde naši studenti mohou najít vzor hodný následování. Přeji vinařství v Chloumku hodně úspěchů.“

Výstava vín pro veřejnost

Vína oceněná v soutěži bude možné ochutnat ve čtvrtek 10. srpna 2023 v aule České zemědělské univerzity v Suchdole, a to od 16 do 21 hodin. Prezentaci vín vyrobených z hroznů vypěstovaných ve vinařské oblasti Čechy, včetně Šampiona, vítězů jednotlivých kategorií a všech medailistů pořádá Cech českých vinařů a na místě je ochutnávajícím představí sami vinaři.

Národní soutěž vín je největší a nejvyšší soutěž vín v České republice. Probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem, za finanční podpory Vinařského fondu a ve vinařské oblasti Čechy ji pořádá Cech českých vinařů.

Vinařství ČZU

Vinařské středisko Mělník patří České zemědělské univerzitě v Praze a je jedním z vinařských subjektů Mělnické vinohradnické podoblasti, sídlící dva kilometry severně od centra města Mělník. Středisko produkuje hrozny a ovoce na výměře cca 20 hektarů. Centrem, kde je soustředěna výroba vína, je historická budova zvaná Kartuziánský lis. Výroba vína probíhá klasicky, hrozny se zpracovávají co nejrychleji. Vína zrají v našem vyhlášeném ležáckém sklepě. Vyrábí se zde přírodní, odrůdová jakostní a přívlastková vína s minimální chemickou úpravou.

ŠAMPION A VÍTĚZOVÉ KATEGORIÍ
Kategorie A – bílá vína suchá / Šampion a vítěz kategorie: Ryzlink rýnský classic 2021, české zemské víno – Vinařství Bettina Lobkowicz
Kategorie B – bílá polosuchá a polosladká vína / Vítěz kategorie: Rulandské šedé 2022, pozdní sběr – Vinařství Luděk Vondrák
Kategorie D – růžová vína a klarety / Vítěz kategorie: Rulandské modré klaret 2022, české zemské víno – Vinařství David Chocholatý
Kategorie E – červená vína suchá / Vítěz kategorie: Rulandské modré 2021 VOC Mělník – Vinařství Luděk Vondrák
Kategorie G – jakostní šumivá vína / Vítěz kategorie: Ryzlink rýnský 2020, české zemské víno – Česká zemědělská univerzita v Praze – Vinařství ČZU
Nejlepší kolekce: Česká zemědělská univerzita v Praze – Vinařství ČZU

Vinařská oblast Čechy

Vinařská oblast Čechy nabízí díky rozptýlení na velkém území na svých cca 677 hektarech vinic mimořádně rozmanité spektrum půdních a klimatických podmínek, a tedy i množství velmi zajímavých a nezaměnitelných vín. Vinice jsou po Čechách roztroušeny od malebných vinic na mnoha místech Prahy, přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Kuksu, Mělníka až po Ústí nad Labem. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé a z červených vyniká Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré.

Lenka Prokopová

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content