Tři komise složené z vinařských odborníků hodnotily 1. srpna 121 vín z celé České vinařské oblasti v prostorách sklepního hospodářství České zemědělské univerzity v Chloumku u Mělníka. Hodnocená vína obdržela celkem 13 velkých zlatých, 27 zlatých a tři stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 99 vín. Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích. Právě tam si mezi stovku nejlepších vín v republice vloni probojovalo cestu Rulandské bílé 2019 z Vinařství ČZU.
„Naše vinařství má dlouhou tradici a zdejší vína se těší skvělé pověsti u nás i za hranicemi,“ říká rektor ČZU Petr Sklenička a připomíná: „Síň slávy ve vinařské usedlosti v Chloumku je zaplněna nejrůznějšími cenami, ale to nejcennější je, že zde naši studenti mohou najít vzor hodný následování. Přeji vinařství v Chloumku hodně úspěchů.“
Výstava vín pro veřejnost
Vína oceněná v soutěži bude možné ochutnat ve čtvrtek 10. srpna 2023 v aule České zemědělské univerzity v Suchdole, a to od 16 do 21 hodin. Prezentaci vín vyrobených z hroznů vypěstovaných ve vinařské oblasti Čechy, včetně Šampiona, vítězů jednotlivých kategorií a všech medailistů pořádá Cech českých vinařů a na místě je ochutnávajícím představí sami vinaři.
Národní soutěž vín je největší a nejvyšší soutěž vín v České republice. Probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem, za finanční podpory Vinařského fondu a ve vinařské oblasti Čechy ji pořádá Cech českých vinařů.
Vinařství ČZU
Vinařské středisko Mělník patří České zemědělské univerzitě v Praze a je jedním z vinařských subjektů Mělnické vinohradnické podoblasti, sídlící dva kilometry severně od centra města Mělník. Středisko produkuje hrozny a ovoce na výměře cca 20 hektarů. Centrem, kde je soustředěna výroba vína, je historická budova zvaná Kartuziánský lis. Výroba vína probíhá klasicky, hrozny se zpracovávají co nejrychleji. Vína zrají v našem vyhlášeném ležáckém sklepě. Vyrábí se zde přírodní, odrůdová jakostní a přívlastková vína s minimální chemickou úpravou.
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Čechy nabízí díky rozptýlení na velkém území na svých cca 677 hektarech vinic mimořádně rozmanité spektrum půdních a klimatických podmínek, a tedy i množství velmi zajímavých a nezaměnitelných vín. Vinice jsou po Čechách roztroušeny od malebných vinic na mnoha místech Prahy, přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Kuksu, Mělníka až po Ústí nad Labem. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé a z červených vyniká Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré.
Lenka Prokopová




Podobné články
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.
Také letos se na závěr akademického roku na České zemědělské univerzitě konala výstava bakalářských a ateliérových prací letního semestru 2024/2025, které vypracovali studenti a studentky programu Krajinářská architektura Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. V přízemí budovy MCEV II byly