V přátelské atmosféře předávání cen jsme z rozhovorů s vítězi mohli vytušit, jak náročné je provozovat jakýkoliv sport na špičkové úrovni a zvládat při tom studijní povinnosti. Vyžaduje to velkou sebekázeň a zanícení pro obojí. „My si našich sportovců vážíme a snažíme se pro ně vytvořit co nejlepší podmínky. I proto se můžeme pochlubit velkým množstvím těch, kteří jsou úspěšní i ve vrcholovém sportu. Naše univerzita má čtvrtý největší počet sportovců v republice,“ připomněl rektor ČZU Petr Sklenička.
Špičková biatlonistka Markéta Davidová stihla při vrcholovém sportu vystudovat dokonce dva obory. „Prostě mě studium bavilo, tak jsem se snažila všechno skloubit. Ale škola mi teď určitě chybět bude,“ přiznala. Vzhledem k tomu, že Markéta ukončila vloni studium druhého oboru na FAPPZ, je letošní triumf v anketě i jejím posledním. Čtyřnásobná držitelka titulu Nejlepší sportovkyně roku ČZU je bezesporu nejúspěšnější sportovkyní univerzity v jedenáctileté historii ankety. Pouze jednou ji z pomyslného trůnu sesadil vynikající kanoista Josef Dostál.
V roce 2022 dosáhla vynikajících výsledků na ZOH v Pekingu, kde obsadila čtvrté místo v závodu s hromadným startem a šesté místo v individuálním závodě. O medaili ji připravila až poslední rána při střelbě ve stoje. Aby se stala olympijskou vítězkou, stačilo „jen“ trefit poslední terč ve vytrvalostním závodě. Právě ten rozhodl o tom, že česká reprezentantka nevyhrála, ale skončila šestá. Výborné výsledky měla i v závodech světového poháru a je dlouhodobě nejlepší českou biatlonistkou. Markéta Davidová zvedla v roce 2022 poprvé nad hlavu křišťálový glóbus. Ten malý, za vytrvalostní závody. Pro český biatlon to byl v pořadí jedenáctý glóbus, první od sezóny 2016/17. V roce 2022 se devětkrát umístila v top 10 v závodech světového poháru. Dvakrát byla na stupních vítězů (Hochfilzen 2. místo ve sprintu, 3. místo stíhací závod).
„Markétě musíme poděkovat i za vzornou propagaci ČZU, kterou mnohokrát zmiňovala v různých rozhovorech pro celostátní média. Přejeme jí mnoho úspěchů v dalším osobním i sportovním životě,“ říká vedoucí Katedry tělesné výchovy ČZU Dušan Vavrla.
Na druhém místě ankety ČZU je letos Josef Dostál (PEF), vynikající český rychlostní kanoista. Vloni vybojoval titul mistra světa na neolympijské trati na 500 metrů a skončil pátý v závodě na 1000 metrů. Josef měl odpočinkovou sezónu, proto se zúčastnil „pouze“ mistrovství světa v kanadském Halifaxu. Pikantní bylo, že finále závodu na 1000 metrů (což je olympijská trať) se jelo pouhých 61 minut po dojetí finále závodu na 500 metrů.
Třetí z vítězné trojice ankety Pavlína Flamíková (FLD), obsadila na Mistrovství světa ve veslování sedmé místo v závodě dvojka bez kormidelníka a na Mistrovství Evropy byla ve stejném závodě osmá. Kromě klasického veslování se věnuje i příbřežnímu veslování, ve kterém se zúčastnila jak mistrovství světa, tak mistrovství Evropy. Za svůj nejhodnotnější výsledek považuje čtvrté místo ze světového poháru ve švýcarském Luzernu. V letošním roce ji čeká kvalifikace na olympijské hry 2024.
Lyžař Jan Zabystřan (FLD) v anketě skončil čtvrtý díky své loňské účasti na ZOH ve sjezdovém lyžování a v mnoha závodech světového i evropského poháru. Na zimní univerziádě v Lake Placid se postaral o skvělý výsledek české výpravy ziskem tří zlatých a jedné bronzové medaile.
Pátý nejlepší sportovec, florbalista Ondřej Němeček (PEF), byl kapitánem české reprezentace na úspěšném Mistrovství světa v Curychu, kde náš tým vybojoval stříbrné medaile. Současně byl zvolen do výběru All Stars tohoto šampionátu. V české extralize hraje za Tatran Střešovice, se kterým získal před měsícem mistrovský titul v O2 areně.
Zvláštní cenu rektora pro handicapovaného sportovce má beachvolejbalista Jan Žídek (PEF), který na Deaflympiádě v Brazílii vybojoval páté místo. Beachvolejbal zdědil po svém tátovi, který je dlouholetým reprezentantem mezi neslyšícími. Každý hraje s jiným partnerem, proto se často stává, že se na turnaji utkají proti sobě.
Nejen těm nejlepším, ale všem sportovcům, kteří reprezentují barvy ČZU, patří velký obdiv a velký dík.
Lenka Prokopová
Foto: Petr Zátka
Podobné články
Nejnovější hodnocení žebříčku UI GreenMetric potvrzuje prvenství České zemědělské univerzity v udržitelnosti mezi zúčastněnými domácími vysokými školami a úctyhodné 31. místo v celosvětovém měřítku, kde prvenství stabilně patří nizozemské Wageningen University & Research. Oproti roku 2023 si tak Česká zemědělská
Výroční setkání Akademické obce ČZU v Praze bývá příležitostí k rekapitulaci uplynulého roku a k ohlédnutí za vším, co se v onom roce podařilo více a co případně méně. Letos se akademici sešli v aule ve středu 18. prosince 2024