
Početný autorský tým zkoumal vliv klimatických změn na produkci mláďat v celkem 201 populacích 104 ptačích druhů na všech kontinentech v letech 1970 až 2019. Vědci zjistili, že na zvyšující se teplotu prostředí reagují populace různě. Při metaanalýze 745 962 ptačích snůšek výsledky ukázaly, že produkce mláďat klesá u 57 procent studovaných populací (průkazně u 17 procent), zatímco u 43 procent se zvyšuje (průkazně u 10 procent). Větší a stěhovavé druhy produkují méně mláďat, zatímco malé a nemigrující druhy ptáků vykazují více mláďat, a tedy z teplejšího prostředí profitují.
Jedním z hlavních zjištění je skutečnost, že na rychlém celosvětovém úbytku ptáků se pokles reprodukce podílí jen okrajově, a je tedy třeba hledat další příčiny.
Studie publikovaná v časopise PNAS.
Zdroj: Fakulta životního prostředí ČZU
Podobné články
Ve dnech 10. a 11. dubna 2025 se na České zemědělské univerzitě v Praze uskutečnil 12. ročník Konference akademických senátorek a senátorů (KAS), kterou pořádala Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) ve spolupráci s ČZU. Setkání přilákalo více než
Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze vnímá závažnost situace týkající se studentky doktorského programu „Ochrana lesů a myslivost“, která byla na Slovensku odsouzena v souvislosti s nelegálním odstřelem chráněného živočicha.