Svátek má

Blažej
3°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
3°C
Broken clouds
Pátek
88%
06:33
Min: 1°C
992
15:59
Max: 7°C
WSW 4 m/s

Zvířecí psychologie má pravděpodobně velkou budoucnost

Obor etologie, tedy chování živočichů, vznikl na přelomu 19. a 20. století. Později se z něj vyčlenila aplikovaná etologie, která se vlastně zabývá zvířecí psychologií. V dnešní době, která přináší čím dál více stresových faktorů zvenčí (pandemie covidu-19, válka na Ukrajině, stoupání cen energií a zdrojů obecně atd.), přibývá i počet lidí vyhledávajících psychology.

Lidé však už dnes vyhledávají i zvířecí psychology, protože v některých případech, např. u psů, selhávají klasické postupy výcviku. Je to případ i paní Kateřiny. Ačkoliv si pořídila pejska, kterého vedla k poslušnosti, vykazoval vysokou míru agresivity: „Z nějakého důvodu jsme si pořídili psa a skončilo to tak, že jsme hlídali nepředvídatelné zvíře a nevěděli, kdy, kde a po kom vyjede.

Pomoc nakonec Kateřina našla u koučky pro komunikaci se psy Michaely Drábkové: „Pejsek si vytváří dohody, ne povely, takže když se na něčem domluvíme, v podstatě to děláme pořád stejně.” Hlavním faktorem ovlivňujícím psychiku mazlíčka je totiž chování jeho páníčka. Proto se zvířecí psycholog ve své práci zaměřuje především na majitele a jeho vztah se zvířetem. Klíčovým faktorem pro zvířecí psychologii je pak jasná a důsledná komunikace majitele se zvířetem, která zajišťuje zvířeti pocit bezpečí.

Zjednodušeně řečeno, pokud je ve stresu páníček, je ve stresu i jeho domácí mazlíček, který emoce také cítí, jak říká veterinář a zvířecí psycholog Alexandr Skácel: „V podvědomí ty emoce máme, řekl bych, skoro stejné nebo velmi podobné, ať už je to vztek, úzkost, strach a třeba i panika.

Divoká zvířata se v přírodě se stresem dokážou přirozeně vyrovnat, ale ta chovaná v domácnosti jsou závislá na člověku, jak vysvětluje doc. Ing. Helena Chaloupková, Ph.D., z katedry etologie a zájmových chovů Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze: Zvíře ve volné přírodě má šanci se s tím vyrovnat, ono si zvolí způsob, co s tím udělá. Když zvolí dobře, tak přežije. Ale pokud máme zvířata my, lidé, nejsou vystavena přírodním zákonům. A právě zvířecí psychologie už zkoumá následky, co vlastně se zvířetem udělal zásah člověka. Jestliže je takové zvíře neustále ve stresu, má to za následek podobně jako u člověka onemocnění různými civilizační chorobami včetně onkologického onemocnění.

V konečném důsledku tak zvířecí kouč nebo psycholog nepracuje se psem, ale opět s člověkem: „Zjistila jsem, že bych neměla jenom já něco očekávat od psa, ale že i on něco očekává ode mě,” doplňuje na závěr paní Kateřina, která má nyní díky psí koučce neagresivního pejska, se kterým chodí na procházky.

Podle veterináře a zvířecího psychologa Alexandra Skácela dnes požaduje až 80 % klientů služby zvířecí psychologie. Tento obor bude mít pravděpodobně velkou budoucnost. Zvířecí psychologii už lze studovat na západních zahraničních univerzitách. U nás zatím takový obor nenajdete, ale pokud byste měli o zvířecí psychologii zájem, lze se jí věnovat v rámci oboru aplikované etologie na České zemědělské univerzitě v Praze.

Věra Klimšová

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content