Generální tajemník OSN António Guterres k MDŽD ve vědě v roce 2021 uvedl: „Nerovnost postavení mužů a žen ve vědě se odráží v počtu publikací, v oceňování a zejména v oblasti financování. Ženy a dívky patří do vědy! Stereotypy ale odvádí ženy z vědeckých oborů. Je čas uznat, že více diverzity znamená více inovací. Pokud nebude víc žen v oborech přírodních a technických věd, bude svět i nadále utvářen muži a pro muže, a potenciál žen zůstane nevyužitý. Musíme proto zajistit, aby dívky měly možnost studovat obory, v nichž vidí své budoucí uplatnění…“
Genderová rovnost je jedním z cílů udržitelného rozvoje deklarovaného OSN. Jak víme, Česká zemědělská univerzita v Praze je lídrem v trendech udržitelné budoucnosti, a tak je zde zapojení žen a dívek do výzkumné činnosti a vědeckého bádání samozřejmostí i bez hlasitých prohlášení.
Ženy – vědkyně se účastní významných projektů, mnohé je samy vedou, řada jich působí ve vedení fakult a ve vědeckých radách. A také se jim dostává patřičné pozornosti. Jen v online magazínu Živá univerzita jsme během jeho krátké existence představili mnoho žen, které hrají zásadní roli ve výzkumných projektech, ať už v České republice nebo zahraničí.
Tak všechno nejlepší k svátku, ženy a dívky ve vědě!
Ilustrační foto: Vědkyně v laboratoři Centra infekčních nemocí zvířat ČZU v Praze
Podobné články
Péče o zdraví může mít i hlubší rozměr. Základem by měla být prevence, k níž neodmyslitelně patří pravidelná laboratorní vyšetření zaměřená na civilizační choroby, potravinové intolerance, alergie, rizika zubního kazu nebo třeba analýzu mikrobiomu. A právě to je podstatou projektu
Tímto směrem se ubírá Mezinárodní mistrovství menz, jehož druhý ročník pod záštitou rektora Petra Skleničky uspořádala ve čtvrtek 8. června 2023 Česká zemědělská univerzita ve spolupráci se společností Delirest. Suchdolský kampus tak už podruhé zažil brutální útok na chuťové buňky