Generální tajemník OSN António Guterres k MDŽD ve vědě v roce 2021 uvedl: „Nerovnost postavení mužů a žen ve vědě se odráží v počtu publikací, v oceňování a zejména v oblasti financování. Ženy a dívky patří do vědy! Stereotypy ale odvádí ženy z vědeckých oborů. Je čas uznat, že více diverzity znamená více inovací. Pokud nebude víc žen v oborech přírodních a technických věd, bude svět i nadále utvářen muži a pro muže, a potenciál žen zůstane nevyužitý. Musíme proto zajistit, aby dívky měly možnost studovat obory, v nichž vidí své budoucí uplatnění…“
Genderová rovnost je jedním z cílů udržitelného rozvoje deklarovaného OSN. Jak víme, Česká zemědělská univerzita v Praze je lídrem v trendech udržitelné budoucnosti, a tak je zde zapojení žen a dívek do výzkumné činnosti a vědeckého bádání samozřejmostí i bez hlasitých prohlášení.
Ženy – vědkyně se účastní významných projektů, mnohé je samy vedou, řada jich působí ve vedení fakult a ve vědeckých radách. A také se jim dostává patřičné pozornosti. Jen v online magazínu Živá univerzita jsme během jeho krátké existence představili mnoho žen, které hrají zásadní roli ve výzkumných projektech, ať už v České republice nebo zahraničí.
Tak všechno nejlepší k svátku, ženy a dívky ve vědě!
Ilustrační foto: Vědkyně v laboratoři Centra infekčních nemocí zvířat ČZU v Praze
Podobné články
Vinařství ČZU se nachází v Mělníku-Chloumku, spadá do Mělnické vinohradské podoblasti a samotné vinice se rozkládají na zhruba 13 hektarech půdy. Pro představu se jedná o rozlohu třech Václavských náměstí v Praze, na kterých se pěstuje okolo 50 000 hlav
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze uspořádaly 2. února 2023 již devátou společnou konferenci k vybraným otázkám praktické ochrany přírody, tentokrát na téma připravovaná evropská legislativa obnovy přírody Nature Restoration Law.