Svátek má

Aneta
17°C
Light Rain
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
17°C
Light Rain
Úterý
73.5634%
03:13
Min: 10°C
992
18:45
Max: 27°C
WSW 1 m/s

Ženy a dívky ve vědě slaví svůj svátek

Měsíc před minulým režimem zprofanovaným MDŽ si už sedm let připomínáme zcela jiný svátek spojený s něžným pohlavím. Mezinárodní den žen a dívek ve vědě připadá na 11. února a slaví se od roku 2015. Valné shromáždění OSN jej vyhlásilo jako připomínku zásadní úlohy žen ve vědeckém světě. A také jako snahu podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti.

Generální tajemník OSN António Guterres k MDŽD ve vědě v roce 2021 uvedl: „Nerovnost postavení mužů a žen ve vědě se odráží v počtu publikací, v oceňování a zejména v oblasti financování. Ženy a dívky patří do vědy! Stereotypy ale odvádí ženy z vědeckých oborů. Je čas uznat, že více diverzity znamená více inovací. Pokud nebude víc žen v oborech přírodních a technických věd, bude svět i nadále utvářen muži a pro muže, a potenciál žen zůstane nevyužitý. Musíme proto zajistit, aby dívky měly možnost studovat obory, v nichž vidí své budoucí uplatnění…“

Genderová rovnost je jedním z cílů udržitelného rozvoje deklarovaného OSN. Jak víme, Česká zemědělská univerzita v Praze je lídrem v trendech udržitelné budoucnosti, a tak je zde zapojení žen a dívek do výzkumné činnosti a vědeckého bádání samozřejmostí i bez hlasitých prohlášení.

Ženy – vědkyně se účastní významných projektů, mnohé je samy vedou, řada jich působí ve vedení fakult a ve vědeckých radách. A také se jim dostává patřičné pozornosti. Jen v online magazínu Živá univerzita jsme během jeho krátké existence představili mnoho žen, které hrají zásadní roli ve výzkumných projektech, ať už v České republice nebo zahraničí.

Tak všechno nejlepší k svátku, ženy a dívky ve vědě!

Ilustrační foto: Vědkyně v laboratoři Centra infekčních nemocí zvířat ČZU v Praze 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Kontaktní informace

Česká zemědělská univerzita v Praze

Kamýcká 129

165 00 Praha – Suchdol

IČO: 60460709

DIČ: CZ60460709

ID datové schránky ČZU: 3hdj9cb

Tel. ústředna: +420 224 381 111

Materiály umístěné na tomto webu mohou být publikovány pouze se souhlasem ČZU. Informace o zpracování a ochraně osobních údajů na ČZU v Praze.
© 2021 Česká zemědělská univerzita v Praze – Všechna práva vyhrazena

Skip to content