Svátek má

Rostislav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Ženy a dívky ve vědě slaví svůj svátek

Měsíc před minulým režimem zprofanovaným MDŽ si už sedm let připomínáme zcela jiný svátek spojený s něžným pohlavím. Mezinárodní den žen a dívek ve vědě připadá na 11. února a slaví se od roku 2015. Valné shromáždění OSN jej vyhlásilo jako připomínku zásadní úlohy žen ve vědeckém světě. A také jako snahu podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti.

Generální tajemník OSN António Guterres k MDŽD ve vědě v roce 2021 uvedl: „Nerovnost postavení mužů a žen ve vědě se odráží v počtu publikací, v oceňování a zejména v oblasti financování. Ženy a dívky patří do vědy! Stereotypy ale odvádí ženy z vědeckých oborů. Je čas uznat, že více diverzity znamená více inovací. Pokud nebude víc žen v oborech přírodních a technických věd, bude svět i nadále utvářen muži a pro muže, a potenciál žen zůstane nevyužitý. Musíme proto zajistit, aby dívky měly možnost studovat obory, v nichž vidí své budoucí uplatnění…“

Genderová rovnost je jedním z cílů udržitelného rozvoje deklarovaného OSN. Jak víme, Česká zemědělská univerzita v Praze je lídrem v trendech udržitelné budoucnosti, a tak je zde zapojení žen a dívek do výzkumné činnosti a vědeckého bádání samozřejmostí i bez hlasitých prohlášení.

Ženy – vědkyně se účastní významných projektů, mnohé je samy vedou, řada jich působí ve vedení fakult a ve vědeckých radách. A také se jim dostává patřičné pozornosti. Jen v online magazínu Živá univerzita jsme během jeho krátké existence představili mnoho žen, které hrají zásadní roli ve výzkumných projektech, ať už v České republice nebo zahraničí.

Tak všechno nejlepší k svátku, ženy a dívky ve vědě!

Ilustrační foto: Vědkyně v laboratoři Centra infekčních nemocí zvířat ČZU v Praze 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content