„Avokádo je rostlina velmi náročná na pěstování, ale ještě náročnější je to s násadou plodů. Biologie kvetení je poměrně složitá a má za následek, že násada plodů činí asi jen 0,1 % z počtu květů. V našich podmínkách snad můžeme mluvit i o zázraku,“ komentuje výjimečnou událost Zdislava Procházková a dodává: „Nemalý podíl na tom všem mají také šikovné ruce Zdeňka Hlaváče, který si uměl vybrat správnou odrůdu k naroubování. Optimální péči rostlině poskytuje naše kolegyně Aneta.“
Tropický skleník, který dnes spravuje Fakulta tropického zemědělství, byl dokončen v roce 1973 a podle projektu profesora Pospíšila, tehdejšího pedagoga Institutu tropického zemědělství, byl osázen užitkovými teplomilnými rostlinami. Ty pedagogové přiváželi ze svých pracovních cest po rozvojových zemích. Na osázení skleníku se podíleli vědečtí, pedagogičtí, techničtí i manuální pracovníci. Výsledkem je ojedinělá a nejkomplexnější sbírka užitkových rostlin, dodnes unikátní v České republice i v Evropě.
Na ploše 250 m2 tu najdeme na 110 druhů užitkových tropických rostlin, které se pěstují ve volné půdě. Jsou to rostliny určené k přímé konzumaci, skupiny pochutin, koření, léčivých rostlin, textilní plodiny, obiloviny, okopaniny. Mezi zástupce jednotlivých skupin patří například banánovníky, mangovníky, ananasy, mučenky, vanilka, kakaovník, kávovník, skořicovník, pepřovníky, a také avokádo.
Rostlinný genofond skleníku slouží k výuce studentů, výměně rostlinného materiálu s ostatními botanickými zahradami i jako matečnice užitkových rostlin, které se používají pro vědeckou práci a diplomové práce.
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a