Před odbornou porotou a více než stotřicítkou diváků představilo své projekty celkem šest soutěžních týmů či jednotlivců. Každý z nich měl ve čtyřech minutách přesvědčit přítomné, že si právě on zaslouží vyhrát. Na pódiu se postupně vystřídaly startupy a projekty zaměřené především na udržitelnost, zdraví nebo zemědělství. Jmenovitě Rez Design, Jungle Bros, Farma Hana Součková, VaryGrow, GoMed a Leon.
Vítězný Leon zaujal porotu díky skvěle zvládnuté prezentaci jeho zakladatelky Viktorie Malé, a především svou unikátností a zajímavým byznysovým potenciálem. Tomuto produktu se v Evropě zatím nikdo komerčně nevěnuje, i když počet králíků jako domácích mazlíčků je obrovský. Konkurenci nalézá až v USA pod značkou Bunny diapers, a tak má šanci zazářit. Druhým oceněním byla cena publika, jehož miláčkem se stala Hana Součková se svým originálním příběhem a udržitelným přístupem k farmaření.
Co se dělo
Všechny prezentace a vystoupení se uskutečnily v anglickém jazyce, jelikož se soutěžního večera zúčastnilo několik zahraničních hostů. V porotě zasedl např. Goran Vujičić z Norských fondů a tuto událost si nenechala ujít celá řada zahraničních studentů z ČZU. Point One Pitchuj Startup se těšil velkému zájmu posluchačů.
Dorazilo sem více než 130 nadšenců do podnikání, kteří si mimo soutěž mohli poslechnout také expertní panelovou diskusi na téma financování startupů pod vedením Petra Kopečka (CzechInvest). Ten vyzpovídal Zuzanu Paulovics z ČSOB, Jakuba Domitru z Busyman a Jana Kantu z Antees, který je čestným členem Point One. V rámci večera se představily i dva příběhy projektů, které v inkubátoru vyrostly. Zástupci projektů Tea Tom a Tom Chai vyprávěli o svém posunu v podnikání a obohatili tak soutěžní prezentace.
Spolupráce s Inovativním podnikáním
Během večera také byla oznámena spolupráce mezi Point One ČZU a studijním oborem Inovativní podnikání na Provozně ekonomické fakultě, jež v budoucnu přinese řadu zajímavých synergií a aktivit. Tento obor nově vede Gábina Dlouhá, která stála za zrodem Point One a několik let jej vedla. Obor Inovativní podnikání se věnuje zejména získávání praktických zkušeností a je převzat ze specifické výuky finské Team Academy®. Obor poskytuje studentům hluboké celoživotní odborné znalosti, dovednosti a návyky v rozsahu bakalářského vysokoškolského studia.
Poděkování
Celý večer by se samozřejmě nemohl uskutečnit bez podpory našich sponzorů, jako jsou AVE CZ odpadové hospodářství, VAFO PRAHA, Norské fondy, ČZU, pivovar Proud, IKEN nebo Redbull. Všem ještě jednou moc děkujeme a těšíme se na další ročník.
Petr Kopeček
Podobné články
Možná bude někomu tento titulek znít divně. Onen údiv je však vyjádřen v samotné otázce – zda je možné, či zda není možné dělat vědu jinak, než tomu bylo po předchozí staletí.
Johana Rondevaldová je s Fakultou tropického zemědělství spjata již od svých bakalářských studií. Zaměřuje se na využití méně známých rostlinných druhů, které mohou významně přispět k řešení podvýživy a chronických onemocnění. Více se dozvíte v rozhovoru, který nabízí zajímavý pohled