Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství ČZU je jedinou zahradou v republice specializovanou výhradně na užitkové rostliny tropů a subtropů. Na skleníkové ploše téměř 1400 m2 zde pěstují rostliny sloužící k přímé spotřebě (ovoce, zeleninu, luskoviny, okopaniny), dále jsou tu tropické a subtropické obiloviny a textilní, technické, léčivé a aromatické rostliny. Ve sbírkách se nacházejí také rostliny kořeninové a harmonizující.
A čím se tato sbírka liší od ostatních botanických zahrad? Na tehdejším Institutu tropického a subtropického zemědělství (ITSZ) studovali pouze zahraniční studenti z rozvojových zemí celého světa, jejichž studium bylo zaměřeno na zemědělství a lesnictví tropů a subtropů. Skleníky botanické zahrady sloužily pro výuku těchto studentů, a tomu odpovídala i skladba rostlin. Sbírka i nadále slouží především studentům tropického zemědělství.
Velkou část sbírky přivezli pedagogičtí a vědečtí pracovníci ze svých služebních cest po celém světě. Většina citrusů byla dovezena z Krymu tehdejším ředitelem ITSZ profesorem Františkem Pospíšilem. Dalším zdrojem semen byla vědecká pracoviště z celého světa, hlavně genové banky, a výměnný program Index Seminum. Postupem času tak vznikla specializovaná kolekce užitkových rostlin z celého světa. V současné době má zahrada ve sbírce dva tisíce tropických a subtropických druhů rostlin.
Botanickou zahradu můžete navštívit od pondělí do čtvrtka mezi 8. a 15. hodinou a v pátek mezi 8. a 13. hodinou, nejlépe po předchozí domluvě. Veřejnosti jsou přístupné subtropický a tropický skleník. Jednotlivci bez průvodce vstupné neplatí. Hromadným exkurzím v ideálním počtu do 15 osob je na požádání poskytován průvodce (cena za průvodcovskou službu je 300 Kč).
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a