A právě jedinečným kulturním zážitkem zahájilo Welcome Centre 15. července 2025 oslavy pátého výročí své existence. Jeho zaměstnanci se spolu se svými zahraničními kolegy vypravili na Mezinárodní varhanní festival v katedrále sv. Víta v Praze. Na programu bylo koncertní vystoupení varhaníka Ondřeje Valenty, sopranistky Markéty Fassati a uznávaného komorního orchestru Barocco Sempre Giovane. Pečlivě sestavený program představil mistrovská barokní díla Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela.
„Prostředí nemohlo být působivější. Vznešená gotická architektura katedrály sv. Víta, síla varhanní hudby a křišťálově čistý soprán Markéty Fassati vytvořily atmosféru duchovní krásy a hloubky. Byl to silný hudební zážitek, který se hluboce dotkl všech přítomných,“ líčí jedinečný zážitek Alena Gentile z Oddělení mezinárodních vztahů a dodává: „Po koncertě část skupiny pokračovala v oslavě u dobrého jídla a pití v nedaleké restauraci. Přestože to byl chladný a deštivý večer, dobrá společnost a sdílený zážitek poskytly hřejivou tečku za tímto výjimečným výročím.“
Od svého založení v létě roku 2020 prodělalo Welcome Centre for International Scholars velký vývoj a získalo si prestiž všech zaměstnanců univerzity. Pro zahraniční akademiky je vítaným útočištěm a záchranným lanem v mnohdy nepřehledných situacích, způsobených neznalostí cizího prostředí. U zrodu centra stála jeho manažerka Miroslava Perst, která si za pět let kolem sebe vybudovala spolehlivý tým spolupracovníků. Spolu s nimi toho dokázala hodně.

„Největší posun vnímám v tom, že se Welcome Centre dostalo nejen do povědomí zahraničních zaměstnanců a doktorandů, ale i českých kolegů na fakultách. Zaznamenala jsem vysoký zájem kateder a projektových oddělení fakult o jeho služby,“ podotýká Miroslava Perst. Seznam služeb, které centrum poskytuje, je opravdu dlouhý. Od vyřizování pobytových a pracovních oprávnění či asistenci při relokaci do České republiky zahrnující hledání vhodného ubytování přes stěhování, komunikaci s realitními makléři a vlastníky nemovitostí, kontrolu a překlad nájemních smluv, zajištění českého telefonního čísla, pomoc se založením bankovního účtu, asistenci při komunikaci s různými univerzitními odděleními a českými úřady až po podporu celých rodin jak z hlediska praktického, tak i psychologického.

Podle mínění zakladatelky centra se Česká zemědělská univerzita posouvá dobrým směrem a zahraniční akademici mají s integrací do zdejší komunity pozitivní zkušenosti. „Chtěla bych poděkovat všem kolegům, že se na ně usmívají a pomáhají jim. Oni si toho moc cení. Přesto máme před sebou ještě řadu výzev. Jako velkou překážku vnímám případy, kdy jsou informace podávány pouze v češtině, jako například ve stravovacích provozovnách kampusu. I naši zahraniční studenti, tvořící významnou část rodiny ČZU, by jistě uvítali podobnou asistenci, jakou poskytujeme našim zaměstnancům,“ uzavírá Miroslava Perst, která na univerzitě před pěti lety uvedla do života Welcome Centre for International Scholars.
Oslavy pátého výročí existence Welcome Centra budou pokračovat v srpnu výletem do Bečova nad Teplou s návštěvou relikviáře sv. Maura a prohlídkou přírodní rezervace SOOS přezdívané český Yellowstone. Vyvrcholí 5. září velkolepou International Garden Party.
Lenka Prokopová / Foto: archiv Welcome Centre






Podobné články
Jedinečná příležitost zažít lom ČSA zblízka se v sobotu 12. července 2025 naskytla účastníkům šesti komentovaných prohlídek, které je provedly po zastávkách virtuální trasy Biosafari. Otevření lomu pro veřejnost umožnilo zájemcům získat informace o historii těžby hnědého uhlí, o technických
Akademičtí pracovníci z řad zaměstnanců České zemědělské univerzity v Praze se pravidelně účastní tematických kulatých stolů a konferencí v Poslanecké sněmovně. Tradici odborných diskusí zástupců vědecké obce i veřejnosti s politiky zde založila poslankyně Nina Nováková. Už druhým rokem se