Svátek má

Rostislav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Výzkum Marsu v hledáčku České televize

Vznik blátotoků na Marsu v nížině Utopia Planitia zmapovali a popsali vědci z České zemědělské univerzity v Praze, Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR a Německého ústavu pro letectví a kosmonautiku. Za ČZU se projektu účastnil doktorand Fakulty životního prostředí Vojtěch Cuřín vedený Ioannisem Markonisem z katedry vodního hospodářství a environmentálního plánování.

Oblast mohla být před miliardami let pokryta oceánem kapalné vody, jenž s poklesem atmosférického tlaku zanikl. Zde se nacházejí stovky útvarů svým vzhledem připomínající pozemské lávové proudy, jsou ale příliš daleko od známých sopečných center. Spekulovalo se proto, že by tyto úvary mohly být tvořeny tečením bláta, což vědci potvrdili. Výsledky studie publikované v časopise Icarus může ověřit čínské planetární vozítko Zhurong, které operuje asi 200 kilometrů jižně od zkoumané oblasti. Výzkum může v budoucnu pomoci odhalit ložiska zmrzlé vody nebo nerostného bohatství.

„Část oblasti Utopia Basin obsahuje různě velké a tvarově značně pestré kužele, dómy, hřbety a plató, u kterých jsme si nebyli jisti, co jsou zač. Naše práce ukazuje, že mezi touto pestrou rodinou útvarů existuje jasná spojitost a že všechny útvary musely být vytvořeny jedním procesem. A důvodem, proč vypadají různě, je pak jen množství materiálu, které se v daném místě dostalo na povrch,“ popisuje Vojtěch Cuřín a dodává: „Tímto materiálem nemůže být nic jiného než bláto, tedy směs vody a úlomků hornin. Kdyby to totiž byla láva, v oblasti bychom museli najít projevy sopečných explozí. Celá oblast je bohatá na vodní led a případný kontakt vody s lávou by nadělal pořádnou paseku.“ 

Rozhovor České televize k zhlédnutí zde.

Citace: Cuřín, V., Brož, P., Hauber, E., & Markonis, Y. (2023). Mud flows in Southwestern Utopia Planitia, Mars. Icarus, 389, 115266. https://doi.org/10.1016/j.icarus.2022.115266

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content