Výstavu zahájili ve středu 13. října 2021 rektor ČZU profesor Petr Sklenička a prorektor docent Jiří Remeš. Připomněli nejdůležitější mezníky v historii univerzity i osobnosti, které ji formovaly.
„Když se podíváme do historie, myslím, že máme být na co hrdi. Vybudovali jsme univerzitu, která je počtem studentů čtvrtá až šestá největší v této zemi a počet uchazečů stále stoupá,“ zmínil rektor Petr Sklenička. „Pokud jde o kvalitu, ve světových žebříčcích je pouze šest univerzit, které se v nich stabilně umisťují, a my jsme mezi těmi šesti. S kampusem, který je hodnocen jako nejlepší, nejudržitelnější v České republice. To jsou hodnoty, na kterých stavíme a dál stavět budeme. Věřím, že využijeme současné výzvy k tomu, abychom ČZU posunuli zase o kus dál,“ zdůraznil profesor Sklenička.
Docent Jiří Remeš při vernisáži výstavy připomněl: „Slavíme 115 let, to v terminologii lesního hospodářství znamená dosažení zralosti. Zralost je charakterizovaná tím, že se sklízí úroda, že předchozí úsilí přináší své plody. To platí i o univerzitě a když se rozhlédneme, všichni potvrdíme, že ta naše přináší bohaté plody. Aby to však bylo možné, je potřeba o ni pečovat – je potřeba sít, kultivovat nový porost a jedině pak můžeme očekávat, že se úroda dostaví. Po 115 letech je vidět, že jsme ušli dlouhou cestu a že to je zásluha mnoha generací. A s tím vědomím bychom měli o naši univerzitu také dál pečovat.“
Ve spojení se založením Vysoké školy zemědělské si každý vybaví rok 1952, kdy v Suchdole začala výuka na agronomické, provozně ekonomické a mechanizační fakultě a už se rýsovaly základy budoucího unikátního kampusu České zemědělské univerzity v Praze. Novodobá historie výuky zemědělských oborů se však píše již od počátku 20. století. Před 115 lety, 31. října 1906, přišel na rektorát České vysoké školy technické z ministerstva telegram se sdělením, že bylo „zřízení zemědělského oddělení při české technice schváleno nejvyšším rozhodnutím ze dne 26. října“. Znamenalo to vznik samostatného zemědělského odboru (fakulty) v rámci ČVŠT. Přelomová událost, která přispěla k emancipaci zemědělství jako předmětu studia na vysokoškolské úrovni. Prvním děkanem se stal Julius Stoklasa. Samostatný zemědělský odbor zahájil činnost v roce 1906/1907 a zapsalo se do něj 48 posluchačů. O rok později už to byli 104 studenti a tento trend postupně narůstal až do začátku První světové války.
„Výstava je koncipována tak, aby obsáhla všechny stěžejní momenty historie naší univerzity. Najdeme tu zakládací listinu, dokumenty z první republiky, ale také můžeme porovnat, jak vypadal index za starých časů a jak vypadá dnes. Snažili jsme se v kostce obsáhnout vše důležité, co dnešní podobu ČZU během let formovalo,“ říká ředitelka Odboru vnějších vztahů Karla Mráčková.
Dobové snímky a vysvětlující texty chronologicky dokumentují výstavbu suchdolského areálu od roku 1952 po současnost, budování „zeleného kampusu“, celoškolská pracoviště a školní podniky, a také High-tech pavilony a nové budovy. Najdeme tu i fotografie všech jedenácti rektorů, které univerzitu vedli od roku 1952.
Text: Lenka Prokopová
Foto: Petr Zátka
Podobné články
Ateliérové práce studentů katedry zahradní a krajinářské architektury budou od úterý 21. ledna 2025 k vidění v přízemních prostorách budovy MCEV II České zemědělské univerzity v Praze. Výstavy zde dvakrát do roka spolu se svými studenty připravuje vedoucí této katedry
Ve spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou České zemědělské univerzity v Praze, Odborem přípravy území a rekultivací Severočeských dolů, a. s., a společností ČEZ Energetické produkty, s. r. o., proběhla v lokalitě Libouš výsadba lesních dřevin s využitím nově vyvinutých