
Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král s děkanem Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze Róbertem Marušákem podepsali memorandum, které ve vojenských lesích odstartovalo hospodaření přírodě bližším způsobem. Ve vhodných lokalitách tak bude státní podnik rozvíjet s metodickou podporou fakulty výběrné hospodaření bez vzniku holin a s přirozenou obnovou lesa.
Spolupráce lesníků s univerzitou navazuje na pilotní projekt správy lesů výběrným hospodářským způsobem, o jehož podporu usilují VLS v rámci environmentálního programu EU LIFE. Dohoda počítá se založením minimálně tří demonstračních objektů pro tento způsob hospodaření, vše však nasvědčuje, že jich bude víc.
Státní podnik aktuálně vytipoval tři lokality v CHKO Brdy, dvě na Drahanské vrchovině a další vybírá v šumavských lesích ve své správě. Oblasti budou mít rozlohu mezi 30ti až 50ti hektary.
„Jde o specifický způsob hospodaření s maximální podporou přirozených přírodních procesů, kde se těží jen zacílené stromy výběrným způsobem. Vznikají zde výškově i věkově pestré, takzvaně víceetážové porosty a pro tento způsob hospodaření je nutná vhodná lokalita, ideálně v horských oblastech s vysokým úhrnem srážek,“ vysvětlil ředitel VLS Petr Král.
Fakulta lesnická a dřevařská (FLD) ČZU bude projektu ve vojenských lesích poskytovat odborné a vědecké zázemí. „Projektu vojenských lesů budeme poskytovat metodickou podporu při managementu těchto lesních ekosystémů tak, aby v nich byly v maximální míře využity přírodní procesy a zároveň i nadále zachována produkční funkce hospodářských lesů,“ doplnil děkan FLD ČZU Róbert Marušák.
Přírodě blízké hospodaření v lesích je hojně využíváno v Rakousku, bohaté zkušenosti s ním mají také Saské státní lesy v oblastech na německé straně Krušných hor. Právě Saské státní lesy jsou vedle FLD ČZU dalším metodickým partnerem tohoto projektu.
Podobné články
Již v úterý 17. května 2022 se dozvíme jméno dívky, která svým půvabem, šarmem a inteligencí předčí ostatní a převezme žezlo královny krásy České zemědělské univerzity v Praze. Její volba je součástí open-air festivalu Miss Agro. Studenti ho v univerzitním
Fakulta životního prostředí ČZU v Praze se stala hrdým vlastníkem a správcem přírodní rezervace V Bahnách u obce Třtice na Džbánsku. Ve Středních Čechách jde o unikátní území s výskytem řady vzácných a ohrožených druhů vázaných na rašeliniště.