Hnízdní sezona čejek chocholatých letos již skončila – trvá většinou od konce března do první poloviny června. V posledních letech se však posouvá již na začátek března a končí dříve. Na vině je zarůstání hnízdních lokalit hustou vegetací, která je pro čejky nevhodná. V letošní sezoně provedly čejky sledované ornitology ČZU celkem 62 hnízdních pokusů, z nichž se mláďata vylíhla v pouhých pětadvaceti. Vylíhlá čejčí kuřata váží mezi 15 a 20 gramy. Přibližně měsíc zůstávají na zemi v blízkosti svých rodných hnízd, než svoji hmotnost před vzletem téměř zdesetinásobí.
Na malá čejčí kuřata číhá řada nebezpečí. Proto není divu, že z 25 vylíhlých hnízd bylo pouze devět úspěšných, kdy mláďata přežila do vzletnosti. Čejčí mláďata mohou skončit nejen v tlamách a spárech pozemních či ptačích predátorů, vážným problémem je i proměnlivé počasí. Náhlé chladné dny a noci jarních měsíců totiž znamenají, že rodiče musí svá mláďata zahřívat po větší část dne, a kuřata tak nemají čas a prostor hledat a sbírat potravu. Nyní je hnízdění u konce a čejky pomalu začíná hnát touha po cestování. Část z monitorovaných čejek již překročila hranice České republiky, většinu z nich však stále tah na zimoviště čeká. Tažné trasy jednotlivých ptáků můžete sledovat na webu Čejčí stopou či na facebookovém profilu Behavioral Ecology research group.
Projekt je spolufinancován Technologickou agenturou ČR v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.
Zdroj: FŽP

Podobné články
Na Technické fakultě České zemědělské univerzity v Praze vzniká jedinečný prostor: demonstrační atrium propojující výzkum, výuku a nejnovější technologie v oblasti digitalizace zemědělství a techniky. Nejde však jen o fyzickou expozici moderních strojů a systémů. Atrium bude doplněno o vlastní
Česká zemědělská univerzita v Praze je častou volbou studentů i akademiků z celého světa. Zhruba třetina jejího studentstva je ze zahraničí a pochází z 85 zemí. Zahraniční akademiky sem lákají výzkumné a vzdělávací projekty ve spojení s dobrým jménem univerzity.