Účastníci tohoto setkání si nejprve prohlédli sbírky Průhonické botanické zahrady, seznámili se s její historií, koncepcí sbírek a s výhledy do budoucna. Odpoledne pak byli představeni noví kandidáti Národních sbírek. Jako první sbírka léčivých rostlin, již spravuje Centrum léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně na Kraví hoře. Táž zahrada navrhla ještě sbírku rostlin mákovitých (Papaveraceae), která je nejen bohatě zastoupená, ale je také dlouhodobě součástí fakultních výzkumných projektů.
Botanická zahrada FTZ České zemědělské univerzity do sítě přihlásila kolekci tropických užitkových rostlin s dlouholetou tradicí, která slouží k výuce studentů a je nejrozsáhlejší v České republice. Kurátoři jednotlivé sbírky představili a pak proběhla diskuse a hlasování. Všechny tři sbírky byly do sítě Národních sbírek jednomyslně přijaty.
Na setkání kurátorů se také diskutovalo o potřebě vzniku metodiky a o problémech, které v současné době botanické zahrady řeší především ve vztahu ke svým zřizovatelům či provozovatelům.
Zdroj: FTZ




Podobné články
V italském Rodanu se v polovině června konal 22. ročník mezinárodní soutěže autonomních zemědělských robotů Field Robot Event 2025. Robotický tým České zemědělské univerzity se v evropské konkurenci umístil na stříbrné pozici. Soutěž uspořádaly AirLab z Milánské polytechniky ve spolupráci
Klíšťat v Česku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. Jak ale ukázal vědecký výzkum vedený Johanou Alaverdyan z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze, jejich počty dokážou velmi účinně snižovat velcí kopytníci.