Pozemek o rozloze 550 m2 sdílí botanická zahrada s Demonstračním a experimentálním pracovištěm Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Právě zde probíhá demonstrační a experimentální pěstování méně známých subtropických jednoletých užitkových rostlin.
Polní plocha také poskytuje prostor pro praktickou výuku. Studenti FTZ zde během týdenní praxe získají povědomí o tom, jak se rostliny pěstují v podmínkách volné půdy, jaké postupy a technologie je nutné dodržovat a jaké užitkové subtropické rostliny můžeme pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Osvojí si mechanizovanou/manuální práci, která vždy není úplně snadná.
Tato plocha je zároveň užitečným místem, které lze využít k pěstování dalších užitkových rostlin, na něž v areálu zahrady nezbývá prostor. Tím napomáhá udržet a rozšiřovat zdejší sbírku. Pole také vytváří podmínky pro řešení bakalářských, diplomových a dizertačních prací studentů FTZ či vědeckých prací.
A jaké rostliny se na experimentálním políčku pěstují? Mnohaletou tradici v pěstování zde měly andské okopaniny (jakon, ullucus, topinambur). Najdeme tu subtropické obilniny (prosovité) i pseudoobilniny (čirok, pohanka), dále také rostliny z čeledi Fabaceae (fazole, cizrna, lupina), len, ricinus, černuchu, léčivé a aromatické jednoleté rostliny a mnoho dalších. Skladba je opravdu rozmanitá, jak se každý může přesvědčit na fotografiích nebo nejlépe na vlastní oči při návštěvě políčka.
Zdislava Procházková
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a