Svátek má

Zbyněk
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Univerzity se připojí k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje. Atraktivní program připravuje i Česká zemědělská univerzita v Praze

České veřejné vysoké školy se letos vůbec poprvé připojí k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje (ETUR), který se uskuteční od 18. do 26. září 2023, respektive do 8. října 2023. Na toto období univerzity připravují bohatý doprovodný program pro studenty, zaměstnance i širokou veřejnost. Konat se budou nejrůznější akce a přednášky na téma udržitelnost, menzy budou připravovat vegetariánská jídla, studenti swapy či burzy a nebude chybět promítání filmů s touto tematikou.

V rámci projektu ETUR připravila Česká zemědělská univerzita ve spolupráci s fakultami rozsáhlý program akcí, které budou probíhat na různých místech kampusu. V nabídce jsou přednášky, swapy, komentované prohlídky, workshopy a mnoho dalšího. „Věříme, že program, který jsme za Českou zemědělskou univerzitu v Praze v suchdolském kampusu připravili, zaujme naše studentky, studenty, kolegyně i kolegy, ale i další zájemce z řad veřejnosti. Naším cílem je, aby jednotlivé akce přívětivou a přirozenou formou představily pojem udržitelnosti a jejího přirozeného zařazení do běžného života každého z nás,“ říká prof. Eva Vlková, prorektorka ČZU pro rozvoj a udržitelnost.

Do Evropského týdne udržitelného rozvoje se v termínu od 18. září do 8. října 2023 zapojí různými aktivitami téměř všechny české veřejné univerzity či vysoké školy. Kromě přednášek to budou diskuse na různá témata dotýkající se primárně udržitelného rozvoje, proběhnou různé informační kampaně o možnostech, jak se chovat udržitelně. Na mnoha univerzitách se budou konat swapy, tedy netradiční výměny oblečení, knih či květin a dalších potřebných věcí. Bude se vyučovat venku, menzy budou vařit vegetariánská jídla, zájemci si budou moci odnést jídlo ve vratných obalech. Připravují se prohlídky udržitelných odpočinkových zón v rámci kampusů jednotlivých univerzit a mnoho dalšího.

Doc. Zuzana Tučková, řešitelka projektu z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně zdůrazňuje: „Jako vzdělávací instituce si uvědomujeme, že je velmi důležité nejen na myšlenky či aktivity udržitelného rozvoje poukazovat, ale zároveň se do nich zapojit. Dát prostor studentům a zaměstnancům univerzit i široké veřejnosti. Hlavním poselstvím je ukázat, že udržitelnost pro nás není jen pojmem v teoretické rovině, ale že to umíme i prakticky. Například pořádáním nejrůznějších vzdělávacích aktivit v podobě přednášek, seminářů a workshopů.“

České vysoké školy se do ETUR zapojily již v minulosti, avšak jen individuálně a poměrně málo. „Nyní jsme se rozhodli ETUR podpořit tím, že aktivity pojící se k tomuto tématu soustředíme co nejvíce do uvedeného termínu.  Věříme, že se zvýší i povědomí o udržitelném chování,“ zdůrazňuje doc. Tučková.

Ve velkém se tak letos zapojí studenti i nejrůznější studentské spolky. „Troufám si říci, že na mnoha univerzitách byli tím hnacím motorem právě studenti. Přece jen jsou jiná generace a jsou mnohem vnímavější k celému konceptu udržitelného rozvoje,“ připomíná doc. Zuzana Tučková, děkanka Fakulty logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Seznam akcí, které se budou konat od 18. 9. do 8. 10. 2023 a podporují udržitelný rozvoj na vysokých školách, lze nalézt na  https://unilead.muni.cz, další informace na https://www.tydenudrzitelnosti.cz/.

ETUR je celoevropskou iniciativou a zapojují se do něj i další evropské státy mimo EU. Vloni jich bylo 24, předloni 28 a v roce 2018 dokonce 34. V loňském roce se v Evropě pod hlavičkou ETUR uskutečnilo 7047 akcí a z toho 113 v České republice.

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content