Svátek má

Viola
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Unikátní aplikační drony z dílny vědců České zemědělské univerzity na Zemi živitelce

Pro letošní mezinárodní agrosalon Země živitelka připravila Česká zemědělská univerzita v Praze několik specialit, mezi nimi drony využívané v lesnictví a zemědělství. Vyvíjejí a vyrábějí je vědci Technické fakulty této univerzity. Jejich bezpilotní prostředky představují cestu, jak ušetřit přírodu zbytečných zásahů za využití moderních technologií. Jak tyto drony fungují a co dovedou, vysvětluje Ing. Petr Hnízdil z týmu odborníků této fakulty.

Vaše drony mají zásadní význam pro využití v precizním zemědělství. Čím jsou zvláštní?

Především jsou to „zemědělské“ drony, které mají pramálo společného s využitím bezpilotních prostředků pro hobby účely. Jsou to aplikační drony, schopné monitorovat terén a šetrně distribuovat chemické prostředky na rostliny v rámci precizního zemědělství. A jsou to naprosto unikátní stroje, které byly od první skici nakresleny a vyprojektovány na Technické fakultě a zde svépomocí vyrobeny. Koncepce precizního zemědělství také pochází z ČZU, takže je to artikl, na který má naše univerzita copyright.

Již brzy představíte další novinku, kterou velmi ocení pracovníci v lesnictví.

Ano, ve spolupráci s Lesy České republiky jsme vytvořili pojízdný pásový dron jménem Foresthor, který je určen do těžkého lesního porostu. Je relativně malý, má pomáhat při nové výsadbě stromků, která se provádí na místech zasažených kůrovcovou kalamitou. Ta, jak známo, zlikvidovala velkou část lesů, takže se teď musí hodně sázet. Starat se ty o plochy je problém, bylo by zapotřebí mnohem víc lidí, aby zvládli všechno osekávat, vyžínat, dopravovat tam postřiky. Speciálně pro tento účel jsme vyrobili stroj, který bude sám jezdit v řádkách nové výsadby. Bude provádět ošetření mladých stromků, bude vyžínat a ušetří lidskou práci. Na Technické fakultě jsme v poslední době pracovali na vývoji a výrobě funkčního vzorku tohoto pásového terénního dronu uzpůsobeného pro pohyb v prostředí lesní výsadby. Zařízení vzniklo od prvotního návrhu v prostoru naší fakulty, design vychází z požadavků prostředí aplikace a jde o smluvní výzkum a vývoj. Základ tohoto dronu lze využít i jinde v zemědělství. Konstrukce odpovídá trendům v oblasti zařízení UAV a dron je plně bezemisní.

Foresthor už jezdí, nyní se provádějí testy s pracovním příslušenstvím. Lesy České republiky chystají slavnostní předvedení pásového dronu přímo v terénu ještě letos na podzim.

Jaký je o aplikační drony zájem?

O tyto technologie je veliký zájem. Stále však narážíme na legislativní problémy, není pro ně vymyšlena správná kategorie. Z bezpilotních prostředků se nesmí distribuovat tekutiny, vlastně vůbec nic. Ale pracujeme na tom, řešíme legislativní otázku, aby byly drony legitimizovány a mohly být uvedeny do praxe. Určitý konsensus už jsme nalezli. Zájem je opravdu velký i z toho důvodu, že trend technologií se ubírá k bezpilotním prostředkům v rámci známého termínu Průmysl 4.0.

Narážejí drony na legislativní problémy i jinde v Evropě?

Je to problém v celé EU. Raketové rozšíření dronů pro účely hobby způsobilo nové nečekané problémy. Spousta lidí si je kupovala, zkoušeli, co to umí, šmírovali lidi, pouštěli je v blízkosti letiště. Bylo třeba reagovat, zpřísnit pravidla užívání. Přitom se nemyslelo na to, že se vývoj posouvá do oblasti aplikačních strojů, které létají nad polem, kde nikoho neohrožují. A to se teď řeší… Před časem jsem zaznamenal interpelaci v německém parlamentu ze Strany zelených v tom smyslu, že když budou používat drony, budou šetřit krajinu, nebudou zatěžovat zeminu a budou minimalizovat chemikálie. Jenže neustále narážejí na legislativní překážky a když chtějí dron použít, musí vyplnit padesát papírů. V německém parlamentu se tedy řešilo, že bude potřeba novelizovat zákony a zjednodušit legislativu. Je ale rozhodně nutné rozlišovat hobby scénu a profesionální scénu.

Lenka Prokopová


Chcete se o dronech dozvědět víc a prohlédnout si jednotlivé prototypy? Na Zemi živitelce nás najdete ve stánku ČZU v Praze v Pavilonu T2, hned za branou SEVER.

pátek 26. 8. – úterý 30. 8. / VYUŽITÍ DRONŮ V PŘÍRODĚ A ZEMĚDĚLSTVÍ V RÁMCI PRECIZNÍHO PŘÍSTUPU A VYUŽITÍ MODERNÍCH TECHNOLOGIÍ PRO UŠETŘENÍ NADBYTEČNÝCH ZÁSAHŮ V PŘÍRODĚ

Prezentace výsledků vědecko-výzkumné činnosti prototypové laboratoře ProLab Technické fakulty ČZU, která řeší projekty v oblasti použití dronů v nejrůznějších aplikacích.


 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content