Svátek má

Ivo
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Uctění památky Jana Palacha

Lidé v celém Česku si v pondělí 16. ledna připomněli památku Jana Palacha, který se v tento den roku 1969 upálil na protest proti sílící letargii, do níž společnost upadla po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Dvacetiletý vysokoškolský student zemřel na následky těžkých popálenin tři dny po svém činu, 19. ledna 1969.

Pietní shromáždění se tradičně uskutečnilo na nádvoří Karolina, sídla Univerzity Karlovy, kde byla vystavena rakev s ostatky Jana Palacha. Zástupci obou parlamentních komor, vlády, hlavního města, pamětníci i současní studenti či představitelé veřejného života na Palachův život i tragický čin vzpomínali také u památníku pod Národním muzeem, tedy v místech, kde se Palach upálil. Další přišli k jeho hrobu na Olšanských hřbitovech či k Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde Palach studoval. Palachův odkaz si připomněli i lidé ve středočeských Všetatech, kde student žil a kde je od roku 2019 jeho památník.

Jan Palach chtěl svým činem probudit národ z rezignace a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. Další student, Jan Zajíc, se po vzoru Palacha upálil na protest proti normalizaci 25. února 1969 v průchodu domu v horní části Václavského náměstí, jen desítky metrů od místa, kde se polil hořlavinou a zapálil Jan Palach.

Zdroj: www.denik.cz

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content