
Pietní shromáždění se tradičně uskutečnilo na nádvoří Karolina, sídla Univerzity Karlovy, kde byla vystavena rakev s ostatky Jana Palacha. Zástupci obou parlamentních komor, vlády, hlavního města, pamětníci i současní studenti či představitelé veřejného života na Palachův život i tragický čin vzpomínali také u památníku pod Národním muzeem, tedy v místech, kde se Palach upálil. Další přišli k jeho hrobu na Olšanských hřbitovech či k Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde Palach studoval. Palachův odkaz si připomněli i lidé ve středočeských Všetatech, kde student žil a kde je od roku 2019 jeho památník.
Jan Palach chtěl svým činem probudit národ z rezignace a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. Další student, Jan Zajíc, se po vzoru Palacha upálil na protest proti normalizaci 25. února 1969 v průchodu domu v horní části Václavského náměstí, jen desítky metrů od místa, kde se polil hořlavinou a zapálil Jan Palach.
Zdroj: www.denik.cz
Podobné články
„Část mě stále leží v Praze,“ sdělil jeden z účastníků setkání absolventů v Řecku. Dojemná úvaha o tom, jak hluboce může jediný semestr v zahraničí ovlivnit celý život.
Institut vzdělávání a poradenství se ve dnech 18.–20. června 2025 podílel na organizaci mezinárodní konference International Conference Innovation in Engineering (ICIE 2025). ICIE je prestižní mezinárodní konferencí s dlouholetou tradicí, na jejíž organizaci se IVP podílí druhým rokem.