Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Třikrát zlatý a jednou bronzový Jan Zabystřan je hvězdou zimní univerziády v Lake Placid

Dvanáct medailí si z Lake Placid odváží domů česká výprava vysokoškolských sportovců. O čtyři z nich se neuvěřitelnými výkony postaral alpský lyžař Jan Zabystřan, student České zemědělské univerzity v Praze. Zlatý hattrick a jeden bronz ho řadí mezi nejúspěšnější sportovce Zimních světových univerzitních her (12.–22. ledna 2023). Na snímku s ním další zlatý medailista v barvách ČZU, biatlonista Jakub Kocián.

„Určitě jsem na univerziádu do Lake Placid jel s tím, že bych si chtěl odvézt nějaký cenný kov. Že ho ale získám hned v prvním závodě v Super-G a pak ještě třikrát, to mě určitě překvapilo. Poslední roky jsme se spíše soustředili na evropské a světové poháry, kde jsou i body do třicátého místa občas úspěch, ale na nejvyšší příčce už jsem dlouho nestál. Takže vidět znovu vlát českou vlajku na ceremoniálu a všechno to kolem zisku medailí určitě nikdy neomrzí. Jsem za tyhle ´dojímavé´ chvíle velice rád,“ prozradil nám Jan Zabystřan.

Češi si z Lake Placid odvážejí pět zlatých medailí, jednu stříbrnou a šest bronzových. Ještě v samotném závěru dvanáctidenního klání dokázali získat poslední tři medaile. Jan Zabystřan svoji spanilou jízdu korunoval třetím zlatem, když na závěr soutěží ve sjezdovém lyžování vyhrál slalom. Další české zlato a celkově jedenáctou medaili vybojovala v sobotu biatlonistka Kristýna Otcovská. Očekávání nezklamal ani ženský hokejový tým, který potvrdil svoji vzestupnou dráhu ziskem bronzové medaile. V zápase o třetí místo porazily naše hokejistky Slovensko 3:1 a ve výběru trenéra Jakuba Peslara si zahrála také studentka ČZU Barbora Hrůšová. Vzhledem k počtu nejcennějších trofejí se česká výprava umístila celkově na šestém místě.

Česká zemědělská univerzita vyslala na univerziádu šest sportovců v disciplínách sjezdové lyžování – Jan Zabystřan, biatlon – Jakub Kocián, curling – Aleš Hercok a David Jakl a hokej – Tomáš Duda a Barbora Hrůšová. Pro třiadevadesátičlennou českou výpravu to znamenalo zisk  šesti, tedy poloviny medailí. Jan Zabystřan zlatou jízdou v super-G zimní univerziádu zahájil a zlatem ve slalomu ji uzavřel. Mezitím ještě vybojoval nejcennější kov v obřím slalomu a bronz v kombinaci. O druhé zlato v barvách ČZU se postaral biatlonista Jan Kocián vítězstvím ve smíšené štafetě.

Z výsledku české výpravy, na jejímž šestém místě v celkovém hodnocení mají lví podíl studenti ČZU, má obrovskou radost také vedoucí Katedry tělesné výchovy Dušan Vavrla. „Výkon Jana Zabystřana považuji za výjimečný a obdivuhodný úspěch,“ podotýká.

Na České zemědělské univerzitě studuje řada vrcholových sportovců, reprezentantů ČR a účastníků nejvyšších sportovních soutěží, jako jsou olympijské hry, mistrovství světa a Evropy, ale i nejvyšších sportovních soutěží v rámci republiky. „Je jasné, že skloubit vysokoškolské studium s časově náročným programem vrcholového sportovce není vůbec jednoduché a od jedince vyžaduje velké úsilí, aby vše zdárně zvládl. Proto mohou ti nejlepší sportovci počítat s podporou univerzity, které svými špičkovými výkony dělají dobré jméno,“ říká Dušan Vavrla.

Lenka Prokopová

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content