Podle Petra Fialy je Indonésie obrovský trh s řadou obchodních příležitostí pro české firmy a země má zájem o české know-how například v oblastech hydroenergetiky, digitalizace nebo zemědělství. „Pro Česko to znamená příležitost prodávat více výrobků s vysokou přidanou hodnotou a více investic do vědy a výzkumu,“ zdůraznil premiér.
Děkan Technické fakulty Jiří Mašek k tomu podotýká: „Jsem velice potěšen, že jsme se dlouhodobým působením v regionu jihovýchodní Asie etablovali nejen jako partneři v oblasti akademické spolupráce, ale i v rámci indonéských vládních projektů a spolupráce s místní podnikatelskou sférou. V poslední době jde zejména o zavádění technologií Zemědělství 4.0 ve vybraných oblastech zemědělské produkce.“
Za přítomnosti prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého představila Technická fakulta spolupráci s indonéskou společností PT MMW Pangandaran Permaculture. „V rámci tohoto partnerství bude založena ´chytrá farma´ v oblasti Pangandaran na západní Jávě, která bude využívat principy Zemědělství 4.0. Měla by fungovat v režimu tzv. živé laboratoře a měla by být vybavena chytrými technologiemi využívajícími umělou inteligenci s nadějí, že se z ní v blízké budoucnosti stane moderní centrum Nového zemědělství v Indonésii (Pertanian Baru di Indonesia),“ nastiňuje perspektivy česko-indonéské spolupráce proděkan Technické fakulty pro mezinárodní vztahy David Herák, koordinátor projektu, který navazuje na téměř dvacetiletou spolupráci této fakulty ČZU s indonéskými vzdělávacími a vědeckými institucemi.
Podobné články
Možná bude někomu tento titulek znít divně. Onen údiv je však vyjádřen v samotné otázce – zda je možné, či zda není možné dělat vědu jinak, než tomu bylo po předchozí staletí.
Johana Rondevaldová je s Fakultou tropického zemědělství spjata již od svých bakalářských studií. Zaměřuje se na využití méně známých rostlinných druhů, které mohou významně přispět k řešení podvýživy a chronických onemocnění. Více se dozvíte v rozhovoru, který nabízí zajímavý pohled