
Slavnostní předání certifikátů o přidělení stipendia studentům Karlovy univerzity, ČVUT, ČZU v Praze, VŠCHT a VŠE se konalo 3. prosince 2021 v Rezidenci primátora hlavního města Prahy za účasti zástupců těchto vysokých škol a také vdovy po profesoru Vlčkovi. Ginny McAllister byla vybrána jako nejvhodnější kandidátka za své aktivity směřující k šíření dobrého jména ČZU, mj. při sdílení zkušeností na mezinárodních konferencích a setkáních se zahraničními partnery.
Prorektor ČVUT pro mezinárodní vztahy profesor Oldřich Starý na slavnostním předávání stipendií ocenil všechny zahraniční studenty za odvahu, že se v této těžké době rozhodli vystoupit ze své komfortní zóny a začít studovat v cizině. „Je dobře, že jsme se tu sešli i přes nepříznivou situaci, protože každá pozitivní událost je v této době posilující. A protože vzdělání může svět změnit k lepšímu,“ zdůraznil.
Ginny McAllister je vedoucí skupiny zahraničních studentů FTZ „Student Ambassadors“. Podporuje spolupráci s absolventy, propojování studentů a absolventů, spolupracuje na online Alumni Speakers Series a podporuje absolventy při pořádání akcí – např. organizuje Edible insects night na FTZ. V době distanční výuky zajišťovala pro studenty online aktivity jako Meet and Greet nebo Game night.
Mimořádně aktivní je při prosazování ekologického přístupu. Udržuje kompostéry na fakultě, zahrnuje studenty do aktivit komunitních zahrad, pracuje jako dobrovolnice pro MetroFarm Community Garden či Summer School in Novi Sad Serbia- Ecosystem Services in an Agricultural Landscape. Podílela se na založení vermikompostérů na ČZU. Samozřejmostí je její spolupráce se zahraničními organizacemi.
Mimořádné stipendium profesora Miroslava Vlčka je formou uctění památky profesora, vedoucího katedry aplikované matematiky na Fakultě dopravní ČVUT a dlouholetého prorektora ČVUT pro zahraniční vztahy. Od roku 2015 do roku 2019 byl duchovním otcem myšlenky a koordinátorem projektu Study in Prague, který sdružil sedm pražských veřejných vysokých škol a přilákal stovky zahraničních studentů ke studiu v Praze.
Hlavním kritériem posuzování žádosti zahraničního studenta o přiznání stipendia je jeho prokazatelné aktivní zapojení do výzkumných, vzdělávacích či jiných aktivit ve prospěch dalších zahraničních studentů, přispívajících k motivaci zájemců o studium v Praze. Stipendium se přiznává jako jednorázové ve výši 30 000 Kč.
Připravila: Lenka Prokopová





Podobné články
Vinařství ČZU se nachází v Mělníku-Chloumku, spadá do Mělnické vinohradské podoblasti a samotné vinice se rozkládají na zhruba 13 hektarech půdy. Pro představu se jedná o rozlohu třech Václavských náměstí v Praze, na kterých se pěstuje okolo 50 000 hlav
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze uspořádaly 2. února 2023 již devátou společnou konferenci k vybraným otázkám praktické ochrany přírody, tentokrát na téma připravovaná evropská legislativa obnovy přírody Nature Restoration Law.