Svátek má

Viola
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Šelmy v zajetí čeká lepší život, nová vyhláška zpřísňuje pravidla pro jejich chov

Od srpna začíná platit nová vyhláška o ochraně vybraných druhů šelem a lidoopů. Určuje podmínky, které musí chovatelé dodržet. Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s odborníky stanovilo podmínky pro velikost, zabezpečení a konstrukci výběhů, požadavky na krmení a napájení šelem a lidoopů.

Tygr ussurijský musí mít k dispozici venkovní výběh velký nejméně 300 metrů čtverečních, lev potřebuje minimálně 200 metrů. Lidoopi musí dostávat krmivo aspoň třikrát denně a musí být složené převážně ze zeleniny. Podle druhu lidoopa pak chovatel musí svému zvířeti zajistit i ovoce, ořechy nebo výhonky. Nová vyhláška také definuje, že chovné prostory pro vybrané druhy šelem a lidoopů musí být snadno přístupné, čistitelné, umožňovat řádnou péči o zvířata a svou velikostí a vybavením odpovídat potřebám daného druhu.

„Vyhláška stanovuje v nezbytné a potřebné míře požadavky, které musí dodržovat chovatelé šelem a lidoopů. Nemá být podrobným uživatelským manuálem, ale má stanovit základní životní podmínky, které musí chovatel svým zvířatům poskytnout. Konkrétní rozměry výběhů, ustájení, vybavení i pravidla pro krmení poslouží také jako užitečný nástroj veterinárním inspektorům při kontrolách chovů. Cílem vyhlášky je zlepšit ochranu chovaných zvířat,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Je také zakázáno držet vybrané druhy šelem nebo lidoopů v bytě nebo nebytovém prostoru, který není určen pro chov zvířat. Není možné zvířata venčit na pozemcích, které nejsou ohraničeny odpovídajícím způsobem. Za porušení předpisu může firma dostat pokutu až tři miliony korun, fyzická osoba (občan) až jeden milion korun.

Vyhláška se od data účinnosti 1. 8. 2022 bude vztahovat na nově budovaná, rekonstruovaná nebo poprvé do provozu uváděná zařízení. Pro dosavadní chovatele nabývají některá ustanovení vyhlášky účinnosti později, a to v případě větších stavebních úprav současných prostor. Finanční náklady si tak chovatel může rozložit do delšího časového období.

Návrh MZe připravilo ve spolupráci s odborníky, především se zástupci licencovaných zoologických zahrad a členy EAZA (European Association of Zoos and Aquaria), kteří mají dlouholeté zkušenosti s řádnými podmínkami chovu vybraných druhů šelem a lidoopů.

Nová právní úprava navazuje na novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Ta platí od února 2021 a zpřísnila podmínky chovu některých exotických zvířat. Zakázala například jejich rozmnožování mimo zoologické zahrady, dovoz zvířat ze zahraničí do ČR, pokud nejde o přírůstky do zoo. Možné už také není používat nově narozená volně žijící zvířata k drezúře nebo veřejnému předvádění v cirkusech. Nesmí se rovněž odebírat mláďata od matky nebo je předvádět veřejnosti v takzvaných mazlících koutcích.

Zdroj: eAGRI

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content