Svátek má

Drahomíra
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

S příchodem roku 2023 otevřelo své brány i Vinařství ČZU

Vinařství ČZU se nachází v Mělníku-Chloumku, spadá do Mělnické vinohradské podoblasti a samotné vinice se rozkládají na zhruba 13 hektarech půdy. Pro představu se jedná o rozlohu třech Václavských náměstí v Praze, na kterých se pěstuje okolo 50 000 hlav (jednotlivých keříků) vinné révy.

Na starých výsadbách máme přibližně 3300 hlav na hektar, na nových přibližně 5600 hlav na hektar,“ říká Ing. Štěpán Weitosch, správce Vinařského střediska Mělník, tedy Vinařství ČZU, a doplňuje: Od ledna 2023 se Vinařství ČZU oficiálně stává třetím podnikem České zemědělské univerzity v Praze, který už nespadá pod Školní zemědělský podnik Lány. Nyní máme možnost pružnější komunikace se soukromým prostředním. Jsme schopni lépe a rychleji reagovat na poptávku a přijímat zákazníky.“

Historie dnešních vinic Vinařství ČZU sahá až do roku 1628, kdy najdeme první zmínky o koupi budovy a přilehlých pozemků řádem kartuziánů, kteří víno používali k liturgickým účelům a přebytky prodávali. Po jejich odchodu vinařská budova i pozemky několikrát změnily majitele, až je roku 1982 získala tehdy Vysoká škola zemědělská.  Štěpán Weitosch pokračuje: První sazenice a odrůdy dovezl z Německa prof. Ing. Vilém Kraus, CSc. (*30. 5. 1924 – ♱ 7. 6. 2013). Dnes zde pěstujeme několik odrůd. Je to především Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Sylvánské zelené, ale i Tramín kořenný, Rulandské šedé, Rulandské modré a další.“

Ač to pro nás konzumenty není zjevné, vinaři, narozdíl od ostatních zemědělců, i nyní v zimě mají plné ruce práce a jejich sezóna nikdy nekončí. Aktuálně se na vinicích vinná réva začíná řezat. Postupně přibydou i další zelené práce, jako je podlom (vylamování nevhodných rašících výhonů), vylamování letorostů, osečkování (zkracování letorostů), fungicidní ochrana a nakonec sklizeň.

Posledně jmenovaná sklizeň letošního vína je samozřejmě ještě daleko, ale pochutnat si na víně z Vinařství ČZU můžete celoročně. Víno lze zakoupit přímo ve Vinařství ČZU v Mělníku, v ČZU Shopu v kampusu univerzity v Praze-Suchdole, na e-shopu, a také v několika vinotékách na Mělnicku (např. Vinný sklep Moravěnka, hostinec Dobrý Kanec, Restaurace Na Hradbách) a v Praze (Obchod vínem Podskalí).

Vína z Vinařství ČZU získala již celou řadu ocenění

https://vinarstvi.czu.cz/cs/r-11345-oceneni

Nejvíc pyšní jsou dle slov Štěpána Weitosche na vína, která byla vystavena v národním Salónu vín České republiky ve Valticích (prestižní ocenění 100 nejlepších vín v ČR – pozn. red.). Do budoucna máme i další plány. Už na podzim tohoto roku začneme s velkou rekonstrukcí. Ta potrvá odhadem rok a půl a cílem je zde vybudovat i penzion a otevřít tak Vinařství ČZU širší veřejnosti,“ uzavírá Štěpán Weitosch.

Vinařství ČZU můžete navštívit nyní v rámci exkurze (potřeba min. 15 osob). Nebo se můžete těšit na letní zábavu, chystané degustace či na Den otevřených sklepů.

Vše se dozvíte na www.vinarství.czu.cz.

Věra Klimšová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content