Svátek má

Ivo
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Rodinné bioplynky posilují postavení žen v Zambii

Fakulta tropického zemědělství se prostřednictvím svého mezinárodního Biogas Research Team expertně podílí na implementaci projektu „Bioplynová technologie k vyšší odolnosti zemědělských komunit v Západní provincii Zambie“ (2021–2024), financovaného Českou rozvojovou agenturou a realizovaného organizací Člověk v tísni, o. p. s.

 

Cílem je během čtyřletého období přispět ke zvýšení odolnosti vůči změně klimatu a k posílení potravinové a nutriční bezpečnosti drobných zemědělců v Západní provincii v Zambii. Děje se tak prostřednictvím rozvoje místního trhu s bioplynovou technologií, zvýšením poptávky po této technologii a povědomí o jejích socioekonomických přínosech, posílením kapacit různých tržních subjektů, zlepšením přístupu k financování a znalostí o využití výstupů této technologie pro zemědělskou a akvakulturní produkci.

Součástí projektových aktivit byla genderová analýza očekávání a úroveň adopce bioplynové technologie místními farmáři a farmářkami, na které se pod vedením Jany Mazancové podílela studentka magisterského programu Sarah Waltrová. Sarah strávila měsíc v Západní provincii v Zambii sběrem kvalitativních dat mezi vlastníky a vlastnicemi malých bioplynových stanic podpořených v rámci projektu. Následně pak tři měsíce data zpracovávala do konečné zprávy. Výsledky ukazují, že bioplynová technologie je významným nástrojem k posílení postavení žen, ale i mužů v rámci rodiny a komunity. Ženám přináší zdravější prostředí pro tradiční způsob vaření, více volného času, který je možné využít na aktivity přinášející další příjem, posílení role v rozhodovacích procesech a vyšší sociální kapitál. Kromě socioekonomických přínosů využívání technologie bioplynu v Západní provincii přispívá ke snížení deforestace, zmírnění dopadů změny klimatu, zvýšení úrodnosti půdy a umožňuje dostupnost energie pro venkovské obyvatelstvo.

Ing. Jana Mazancová, Ph.D. / Bc. Sarah Waltrová

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content