Ptačí hodinku, při níž lidé sčítají ptáky na krmítkách, pořádá Česká ornitologická společnost každoročně od roku 2019. Program je určen všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý bez předchozích zkušeností. Více v sekci Jak se zapojit.
Stačí, když si zájemci od pátku do neděle vyhradí hodinku, v níž budou pozorovat ptáky z jednoho místa. Výsledky zadají do formuláře na webu ptacihodinka.cz, kde je i návod, jak správně zapisovat druhy a počty ptáků.
S postupujícím oteplováním zimují v Česku i druhy, které dříve odlétaly na zimoviště do Středomoří. Podle ornitologů se například jedná o holuba hřivnáče, špačka obecného či pěnici černohlavou. Týká se to však i rehka domácího, přezdívaného čermáček nebo kominíček.
Podobně jako u nás sčítají ptáky stovky tisíc lidí v USA, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku a v dalších zemích. Výjimečná je však úzká spolupráce českých ornitologů s kolegy z Bavorska, Rakouska, Švýcarska, Slovenska a Srbska, díky níž je možné porovnávat výsledky i přeshraničně.
Foto: Shutterstock
Podobné články
Ve čtvrtek 9. ledna 2025 proběhla volba nového děkana Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze na funkční období 2025–2029. Akademický senát fakulty zvolil v prvním kole tajného hlasování do této funkce současného proděkana pro vědu a výzkum doc. Ing. Hynka
Koledníci z dětské skupiny Poníček ČZU spolu s paními učitelkami v pondělí 6. ledna, tedy na Tři krále, přišli popřát zaměstnancům rektorátu. Malí zpěváci, ozdobeni královskou korunou, zazpívali tradiční tříkrálové koledy a popřáli všem přítomným hodně štěstí, zdraví a úspěchů