Svátek má

Drahomíra
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Psi mohou pomoci při detekci Covidu-19

V listopadu 2020 dostali psovodi Celní správy ČR pokyn vycvičit psy na detekci osob infikovaných SARS-CoV-2. Oslovili Ing. Ludvíka Pince, Ph.D., vedoucího Centra pro výzkum chování psů, s žádostí o metodickou pomoc a poskytnutí zázemí na našem pracovišti, tj. sálu pro výcvik psů přímo v centru a odorologické laboratoře pro přípravu sterilních sklenic pro ukládání vzorků a jejich testování. Tým psovodů se skládá ze šesti pracovníků Celní správy České republiky pod vedením kpt. Jana Pleskače z Generálního ředitelství cel a nprap. Martina Kobrče z Výcvikového zařízení služební kynologie v Heřmanicích. Výcvik v našem centru trval od 24. 11. do 22. 12. 2020. Pak už se psovodi mohli přesunout do vlastní nově postavené tréninkové haly, nicméně stále probíhá konzultace a poradenství s naším pracovištěm.

U jednotlivých tréninkových sekcí se zaznamenává průběh a úspěšnost detekce vzorků. Získaná data budou zpracována jako pilotní studie pro další výzkum v této oblasti. Pro takový výzkum a trénink je zapotřebí obrovské množství vzorků, a proto nám přislíbila pomoc s odběry vzorků jak pozitivně testovaných, tak i negativně testovaných lidí Ústřední vojenská nemocnice, se kterou v současné době připravujeme smlouvu o spolupráci.

Příprava psů pro takovou práci není snadná ani pro zkušené psovody, vyžaduje trpělivost a metodickou preciznost. Je zřejmé, že již blízká budoucnost ukáže, zdali je možné detekovat infikované osoby pomocí speciálně vycvičených psů a s jakou úspěšností. Velmi nás potěšilo, že do této skupiny psovodů celní správy patří i naše dvě absolventky FAPPZ.

Helena Chaloupková a Ludvík Pinc

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content