Svátek má

Kateřina
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Průkopník výzkumu biocharu Lukáš Trakal laureátem ocenění Česká hlava

Docent Lukáš Trakal z katedry geoenvironmentálních věd Fakulty životního prostředí ČZU v Praze se stal letošním laureátem prestižního ocenění Česká hlava – Cena Ministra životního prostředí. Výsledky vyhlásili 22. listopadu 2024 zástupci ústavu Česká hlava PROJEKT, který pomáhá vědcům a výzkumníkům budovat veřejné povědomí o jejich přínosu pro společnost a popularizovat tuzemskou vědu. Slavnostní předávání ocenění přenášela Česká televize v neděli 24. listopadu 2024.

Lukáš Trakal je jedním z klíčových vědeckých pracovníků a průkopníků výzkumu biocharu (biouhlu) v České republice. Biochar je pevný materiál získaný termickým rozkladem biomasy v prostředí s omezeným obsahem kyslíku. Díky svým vlastnostem je významným prvkem řešení aktuálních globálních výzev, mimo jiné uzamykáním uhlíku v půdě včetně snižování emisí skleníkových plynů. Představuje tak udržitelný nástroj v boji proti klimatické změně.

Výzkumné aktivity laureáta v posledních deseti letech významně přispěly k pochopení interakcí mezi biocharem a životním prostředím. Jakkoli se primárně soustředí na fyzikálně-chemické vlastnosti biocharu a jeho efektivitu v následných aplikacích, klade hlavní důraz na reálné využití biocharu a možnosti jeho uplatnění v praxi s cílem ochrany životního prostředí. V roce 2020 inicioval vznik platformy V4 Biochar Platform (https://v4biochar.czu.cz/cs) umožňující další rozvoj výzkumu a využití biocharu v celém středoevropském regionu.

Součástí nominace na ocenění je také podaná evropská patentová přihláška, která překračuje stávající technologie v oblasti výživy rostlin. Jedná se o kultivační médium v podobě granulátu, pelet, rostoucích rohoží, květináčů či truhlíků s obsahem biocharu, rostlinných vláken, organických hnojiv, mykorrhizních hub a dalších prospěšných mikroorganismů. Tímto opatřením se zvyšuje účinnost samotné kultivace, regenerace půdy a zdraví rostlin a současně dochází k omezení využívání minerálních hnojiv i plastů a celkově ke snížení uhlíkové stopy.

K významnému životnímu úspěchu docentu Lukáši Trakalovi srdečně gratulujeme!

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content