Lukáš Trakal je jedním z klíčových vědeckých pracovníků a průkopníků výzkumu biocharu (biouhlu) v České republice. Biochar je pevný materiál získaný termickým rozkladem biomasy v prostředí s omezeným obsahem kyslíku. Díky svým vlastnostem je významným prvkem řešení aktuálních globálních výzev, mimo jiné uzamykáním uhlíku v půdě včetně snižování emisí skleníkových plynů. Představuje tak udržitelný nástroj v boji proti klimatické změně.
Výzkumné aktivity laureáta v posledních deseti letech významně přispěly k pochopení interakcí mezi biocharem a životním prostředím. Jakkoli se primárně soustředí na fyzikálně-chemické vlastnosti biocharu a jeho efektivitu v následných aplikacích, klade hlavní důraz na reálné využití biocharu a možnosti jeho uplatnění v praxi s cílem ochrany životního prostředí. V roce 2020 inicioval vznik platformy V4 Biochar Platform (https://v4biochar.czu.cz/cs) umožňující další rozvoj výzkumu a využití biocharu v celém středoevropském regionu.
Součástí nominace na ocenění je také podaná evropská patentová přihláška, která překračuje stávající technologie v oblasti výživy rostlin. Jedná se o kultivační médium v podobě granulátu, pelet, rostoucích rohoží, květináčů či truhlíků s obsahem biocharu, rostlinných vláken, organických hnojiv, mykorrhizních hub a dalších prospěšných mikroorganismů. Tímto opatřením se zvyšuje účinnost samotné kultivace, regenerace půdy a zdraví rostlin a současně dochází k omezení využívání minerálních hnojiv i plastů a celkově ke snížení uhlíkové stopy.
K významnému životnímu úspěchu docentu Lukáši Trakalovi srdečně gratulujeme!
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří pořádaný ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj byl spojen s komentovanými prohlídkami a
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a