Svátek má

Emílie
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Projekt Rolling Waste jde do finále. Příští festivalová sezóna má návod jak snížit ekologickou zátěž

Výzkumný tým Lenky Wimmerové z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze s partnery dokončil metodiku pro organizátory letních open air festivalů s názvem „Jak snižovat dopad festivalu na životní prostředí?“ Metodika, aktivity a závěry z tříletého projektu Rolling Waste podpořeného grantem z Technologické agentury České republiky byly v rámci Prague Music Week prezentovány členům asociace FESTAS, promotérům hudebních akcí i širší veřejnosti. Festivaly tak budou mít od příštího roku detailní návod jak zohlednit environmentální aspekt masové akce.

Metodika připravená ve spolupráci s kolegy z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, společnostmi Augiášův chlév, s.r.o., a Beatworx, s.r.o., se zaměřuje na nejvýznamnější environmentální dopady letních open air festivalů. Řeší se zde oblasti jako doprava účastníků, logistika dopravy materiálů a zboží, svoz a cirkulární využití vyprodukovaných odpadů či kvalitní vodní management. Také je zmíněna nutnost prevence s cílem odstranění toků materiálů a služeb s nejvýraznějším dopadem na životní prostředí nebo s dopadem, pro který v současnosti neexistuje šetrné technologické řešení. Současně se pozornost zaměřuje na potřebu kvalitní environmentální edukace a intervence jak u návštěvníků, tak performerů, jejichž doprava má velký dopad na uhlíkovou stopu festivalů.

Na začátku projektu jsme se potýkali s těžkostmi způsobenými pandemií covidu. Ta v prvním roce řešení projektu znemožnila konání letních festivalů a ve druhém neumožnila trvání festivalové sezóny v plném rozsahu. Teprve až třetí a čtvrtý rok jsme se dostali na plně obsazené festivalové akce a v takovém rozsahu, jak jsme potřebovali. Přes všechny tyto problémy se nám podařilo dosáhnout všech plánovaných výstupů projektu i naplnit očekávaní festivalové asociace FESTAS, která byla externím garantem projektu. Prezentované aktivity byly na workshopu na Prague Music Week pozitivně hodnoceny a myslím, že účastníky překvapil velký rozsah aktivit a celkový záběr našeho týmu,“ shrnuje projekt jeho vedoucí doc. Lenka Wimmerová z katedry aplikované ekologie.

Připravená metodika prochází v současnosti finální korekturou a grafickou úpravou. Poté bude zdarma k dispozici ke stažení na webových stránkách účastníků projektu a bude předložena k odbornému posouzení na Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky. Příští festivalovou sezónu tak všichni budou moci plánovat s festivalovou metodikou v kapse.

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content