Svátek má

Ivo
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Projekt Ptáci online rekapituluje rok 2023

Projekt Ptáci online, realizovaný Fakultou životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze již od roku 2014, přináší rekapitulaci uplynulé hnízdní sezóny. Chytré ptačí budky umožnily díky unikátnímu kamerovému systému další celoroční pozorování dutinových druhů a jejich hnízdění, včetně vývoje snůšek a mláďat i případných hrozeb, které na ně čekají v podobě predátorů.

V rámci projektu Ptáci online zaznamenal letos tým Markéty Zárybnické a Vlastimila Osoby celkem 29 hnízdění, přičemž ve čtyřech budkách ptáci zahnízdili dvakrát po sobě. Budky letos využilo pro hnízdění celkem šest druhů ptáků, z nichž dominovala sýkora koňadra (18 hnízdění), špaček obecný vyhnízdil třikrát a po jednom hnízdění zaznamenali rorýs obecný, sýkora modřinka, holub domácí a vzácný sýček obecný.

V budce umístěné v partnerské Cornellově univerzitě v USA netradičně zahnízdil špaček obecný, jehož několikadenní mláďata postupně zlikvidovala poletuška. O predaci se též pokusil mýval severní. Zajímavostí bylo i zahnízdění holubů domácích v budce určené pro poštolku obecnou. 

Nejen zajímavá videa z letošní sezony si můžete prohlédnout na webu projektu.

Mýval severní a pokus o predaci hnízda: https://www.birdsonline.cz/cz/zaznamy?video=1243399

Střídání holubů na hnízdě: https://www.birdsonline.cz/cz/zaznamy?video=1257082 

Postupná predace mláďat špačka obecného poletuškou: https://www.ptacionline.cz/cz/zaznamy?video=1231162

Zdroj: FŽP

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content