Svátek má

Marek
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Projekt Ptáci Online rekapituluje rok 2021

Chytré ptačí budky projektu Ptáci Online nezahálely ani v roce 2021. Již sedmým rokem monitorovaly návštěvníky budek a získávaly cenná data.

V končícím roce bylo hnízdění ptáků úspěšně monitorováno v celkem 28 chytrých budkách, přičemž v dalších šesti budkách ptáci nezahnízdili. Vědci pozorovali pomocí kamer celkem osm ptačích druhů. Z nich jednoznačně dominovala sýkora koňadra, která úspěšně vyhnízdila jedenadvacetkrát, dokonce v jednom případě proběhlo hnízdění opakovaně. Špaček obecný pak zahnízdil ve třech budkách. Zájem ornitologů se mohl upřít také na hnízdění rorýse obecného, rehka zahradního, vrabce polního, sýkory modřinky a sýčka obecného, kteří patří k vzácnějším obyvatelům chytrých budek.

Cenným střípkem projektu je již několikaletá spolupráce s mateřskými, základními a středními školami v České republice a také součinnost s kolegy ze zahraničí. Díky mezinárodní spolupráci vědci vědí, že budku na Cornellově univerzitě v americké Ithace si oblíbili čikarí červení a v polské Bydhošti obývá budku před základní školou sýkora koňadra. Organizátorům projektu Ptáci Online se však letos podařilo zdolat další velkou výzvu. Chytré ptačí budky posloužily jako hnízdní obydlí alkounům holubím na příkrých skalních útesech odlehlého kanadského ostrova Limestone. Toto unikátní monitorování proběhlo díky spolupráci s kanadskou vládní agenturou Environment & Climate Change Canada a její organizační složkou Laskeek Bay Conservation Society (LBCS). Kanadští výzkumníci uvedli do provozu “offline” verzi pěti chytrých ptačích budek, které tak přispěly k poznání a ochraně krásné přírody tichomořských ostrovů.

Portál PTACIONLINE.CZ vznikl na Fakultě životního prostředí ČZU v Praze v prosinci 2015 z iniciativy doc. Markéty Zárybnické a jeho provoz zajišťuje Středisko informačních služeb Provozně ekonomické fakulty ČZU. Umožňuje sledování hnízdění zpěvného ptactva v režimu online i v režimu archivních záběrů.

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content