Svátek má

Kazimír
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Probiotika jako podpora trávení

Zřejmě každý z nás již slyšel o probiotikách, živých mikrobech, které nám mají pomáhat udržet dobré trávení a tím i podpořit náš zdravotní stav. Vidíme je v reklamách, prodávají se v lékárně a jsou přidávána i do různých potravin, od mléčných výrobků až po pivo. Jak je to ale s jejich reálným efektem na náš organismus? Skutečně je dobré je užívat?

Střevo je jedna velká zahrada

V našem střevě sídlí biliony, nebo chcete-li tisíce miliard mikroorganismů, které nám pomáhají trávit potravu, vyrábějí důležité látky pro naše tělo a ovlivňují, jak se cítíme. Dá se to přirovnat k veliké zahradě, kde spolu koexistují různé druhy rostlin i živočichů, ať už v dobrém, či zlém. Nemoc nebo třeba užívání antibiotik mohou způsobit, že klesne jejich různorodost, a to snadno navodí poruchu trávení i jiné zdravotní potíže. V té chvíli je vhodné si koupit probiotický preparát, či alespoň začít užívat nějakou potravinu obsahující probiotické kultury. Je ale důležité si uvědomit, že probiotika nejsou léčivé přípravky, jsou to pouze doplňky stravy, a tak bychom se neměli upínat k tomu, že samotné užívání probiotik nás vyléčí.

Co v nich vlastně je?

Probiotické preparáty musí obsahovat živé mikroby. Většinou obsahují druhy bakterií nebo kvasinek, které byly získány ze střeva zdravých lidí a byla u nich prokázána nějaká blahodárná vlastnost. Pokud jste tedy zdraví, je pravděpodobné, že nějaké probiotické bakterie máte ve svém střevě přítomny a není tak potřeba probiotika ve formě preparátů užívat. To ale neznamená, že probiotika nemohou fungovat jako určitá forma prevence. Chystáte-li se na pobyt v nemocnici nebo na cestu do exotické destinace, užíváním probiotik předem určitě nic nezkazíte.

Vlastní probiotika jako hudba budoucnosti

Vývoj probiotik jde stále kupředu, pořád získáváme nové bakterie se zajímavými vlastnostmi a mimo to se také začínají využívat i metabolické produkty probiotických bakterií, tzv. postbiotika, nebo i mrtvé probiotické buňky, tzv. paraprobiotika. V budoucnu by mohla najít uplatnění probiotika na míru – člověk by dostal předepsané takové mikroby, které jsou vhodné pro jeho zdravotní stav nebo sedí jeho vlastnímu střevu. Případně by si mohl nechat zamrazit své vlastní střevní bakterie a při nemoci je pak využít. Než toto přijde do běžné praxe, musíme o svoje zdraví pečovat v rámci aktuálního stavu poznání. A podpořit své trávení můžete i PREbiotiky, o těch si ale povíme až někdy příště.

Ing. Roman Švejstil, Ph.D.


Ing. Roman Švejstil, Ph.D. je absolventem ČZU, kde na katedře Mikrobiologie, výživy a dietetiky získal doktorát za výzkum vlivu probiotik a prebiotik na střevní mikrobiotu. V roce 2020 se na stáži v European Food Safety Authority (EFSA) zabýval posuzováním rizik při uvádění nových potravin (Novel foods) na evropský trh. V současné době se věnuje studiu mikrobioty jedlého hmyzu, se zvláštním zřetelem na vliv technologického opracování na výskyt potenciálně patogenních bakterií. Dále působí ve Státním zdravotním ústavu, kde se zabývá účinností biocidních přípravků. Je členem Společnosti pro probiotika a prebiotika.

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content