První cenu v kategorii Rozvojová spolupráce, mír a partnerství získalo Využití mangových pecek jako zdroje udržitelné energie a cenných olejů. Na tomto projektu, který proběhl ve spolupráci s Mendelovou univerzitou, se podíleli také zástupci Fakulty tropického zemědělství: Ing. Jan Staš z výzkumného týmu BioResources & Technology Division, BioEnviro Research Team, který vede doc. Ing. Tatiana Alexiou Ivanová, prof. h. c., a studenti z tohoto týmu Ing Ksenia Paramonova a Ing. Musa Bappah.
O projektu
Kambodža se řadí mezi největší producenty manga na světě, ročně to jsou až čtyři miliony tun. Při jeho zpracování vzniká odpad – mangová pecka, která je poměrně velká a dřevnatá. V současné době se tento odpad odváží na skládky, kde se většinou pálí. V případě větších zpracovatelů ovoce to však představuje problém pro životní prostředí. Velké skládky zabírají ornou půdu a znečišťují podzemní vody. Snížení množství odpadu jeho využitím dokáže eliminovat zátěž pro životní prostředí.
Brněnští vědci proto ve spolupráci s Laboratoří biopaliv Fakulty tropického zemědělství v Praze vyrobili palivové brikety z mangových pecek, které dále analyzovali. Materiál se prokázal velmi dobrými vlastnostmi, jako jsou mechanická odolnost, vysoká výhřevnost, nízké emise oxidů dusíku a uhlíku a nízký obsah popele. Brikety mohou být použity jako palivo v kamnech a kotlích používaných na palivové dřevo. Jejich využíváním se omezují skládky odpadu a chrání se tak kambodžské lesy trpící nadměrnou těžbou. Příkladem je místní sušírna ovoce, která díky využívání svého odpadu nahradí přes 40 procent své spotřeby palivového dřeva. Pecky, které doposud nebyly využívány, tak představují významný potenciál pro výrobu energie, cenných tuků i krmiva. Nahrazení palivového dřeva by společnostem zpracovávajícím mango pomohlo snížit tlak na životní prostředí a vytvořit alternativní a obnovitelný zdroj energie.
Projekt byl financován z programu Partnerství pro cíle udržitelného rozvoje mezi Českou republikou a Rozvojovým programem OSN. Jeho záměrem bylo snížit produkci odpadu a zároveň využít alternativní zdroj energie a přispět tak ke snižování odlesňování, jímž země značně trpí. Do projektu byla zapojena také společnost Holistic Solution, jejíž tým představil místním zpracovatelským firmám stroje na zpracování pecek. Firma se po celou dobu podílela na tvorbě studie proveditelnosti a poskytovala především technickou expertízu.
Gratulujeme všem, kteří se na projektu podíleli, a děkujeme Asociaci společenské odpovědnosti za toto prestižní ocenění.
Velkým úspěchem je také nominace druhého projektu, který se dostal mezi finalisty ve stejné kategorii Rozvojové spolupráce. Je jím projekt Bioplynových stanic v rozvojovém světě, vedený doc. Ing. Hynkem Roubíkem, Ph.D. Jeho cílem je přinášet udržitelné energetické řešení do rozvojových zemí.
O cenách SDGs
Ceny SDGs jsou světově unikátním oceněním za naplňování globálních cílů OSN, za kterými stojí Asociace společenské odpovědnosti. Během uplynulých ročníků využilo více než 1500 projektů příležitosti ukázat, jakým způsobem pomáhají svým podnikáním a činností aktivně naplňovat principy udržitelného rozvoje a závazky České republiky k nim. Mezi nimi byly velké globální firmy, malé a střední podniky z regionu, neziskové organizace, školy i města.
Ceny SDGs nejsou jen o ocenění úspěchů v oblasti udržitelnosti, ale také o mobilizaci veřejné podpory pro řešení urgentních globálních výzev. Přitahují široké spektrum účastníků z různých sektorů a vyzdvihují reputaci organizací a projektů.
Podobné články
Cena Prahy soutěže Adapterra Awards 2024 letos putuje do rukou Fakulty životního prostředí ČZU v Praze za budovu nazvanou Pavilon environmentálních studií. Stavba demonstrující principy udržitelného rozvoje je v provozu od loňského září, kdy se jejího otevření zúčastnil premiér Petr
V Aule České zemědělské univerzity bude od 11. do 25. listopadu 2024 k vidění výstava Střípky revoluce věnovaná 35. výročí počátku konce totalitního režimu.