Svátek má

Rostislav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Premiéra dokumentu o přírodě Arizony v pátek 12. dubna v Aule ČZU

Neuplynulo ani 48 hodin od začátku roku 2024 a chovatelé už hlásí první mláďata! Prvním úspěšným odchovem roku se letos staly dvě felsumy madagaskarské. Mláďata se z inkubátoru přesunula do odchovné nádrže v zázemí expozice Terária.

Absolventi ČZU ve spolupráci s Repti Planet společně připravili dobrodružnou expedici s cílem natočení nového přírodovědného dokumentu. Členové expedičního týmu navštívili pouště, prérie a hornaté oblasti Arizony, které jsou domovem nepřeberného množství jedinečné fauny. Hlavním cílem expedice byli bezesporu chřestýši, se kterými se členové expedičního týmu setkávali na každém kroku. Pozorování zvířat v přirozeném prostředí, sběr důležitých dat a pořízení dostatečného množství fotografického materiálu a videozáznamů umožnily vznik nového filmu Expedice Repti Planet – Arizonské dobrodružství. Premiéru má 12. dubna 2024 v Aule České zemědělské univerzity.

„Náš nový dokument je především o chřestýších. Během 16 dnů, kdy probíhalo natáčení, jsme projeli většinu jižní poloviny Arizony. Pro naši expedici jsme vybrali srpen, protože tou dobou se jihozápadem USA prohánějí monzuny. Když v takové poušti zaprší, znamená to, že začnou vylézat zvířata. A to je přesně chvíle pro nás! Při hledání chřestýšů jsme navštívili druhé nejteplejší místo planety, lovili večeři, viděli stonožku požírající několikanásobně většího ještěra, ale hlavně jsme viděli spoustu nádherných zvířat, která chceme divákům přiblížit. Především hadi jsou totiž nádherná a často nepochopená zvířata se spoustou úžasných adaptací na drsné podmínky. Věřím, že se dokument bude lidem líbit a někdo si možná přehodnotí vztah k hadům,“ říká k uvedení snímku Petr Hammerchsmied, režisér, kameraman a scenárista v jedné osobě. „Premiéru v prostorách Auly ČZU jsme zvolili i proto, že tři pětiny našeho týmu jsou absolventy této skvělé univerzity. Dokonce i samotný vznik značky Repti Planet se váže k prostorám ČZU. V době, kdy jsme značku zakládali, jsem si pro rady jezdil za Danem Koleškou, který tehdy studoval plazy a obojživelníky na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Hodně věcí včetně toho, jak budou budoucí expedice vypadat, jsme konzultovali u kávy na tehdejším SICu,“ vzpomíná režisér.

„Nový dokument je zaměřený na plazy. Měl jsem možnost je studovat během doktorátu na katedře zoologie FAPPZ ČZU a intenzivně se této skupině věnujeme i v Zooparku Zájezd. Lidé k plazům často cítí odpor, který ale určitě není oprávněný. Jsou to totiž prastará, krásná a velmi zajímavá zvířata. V našem dokumentu bychom divákům rádi přiblížili krásu plazů v jejich přirozeném prostředí a trochu zbořili negativní auru, která je obestírá. Podařilo se nám zachytit velmi vzácné druhy chřestýšů a taky pořídit zajímavé rozhovory s místními odborníky. Je to již čtvrtý dokument ve spolupráci s Repti Planet a troufám si říct, že zatím ten nejpovedenější,“ dodává Daniel Koleška, vedoucí vzdělávání Zooparku Zájezd.

Text: Daniel Koleška / Foto: Martin Ertner

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content