Svátek má

Blanka
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Před 10 lety zemřel Václav Havel – Pravda a láska zůstává

V těchto dnech si připomínáme výročí úmrtí prvního prezidenta, který byl zvolen po pádu čtyřicetileté vlády komunistického režimu v tehdejším Československu, Václava Havla.

Celosvětově uznávaný český politik, disident, bojovník za lidská práva, básník, dramatik a spisovatel zemřel v 75 letech v neděli 18. prosince 2011 na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku.  Právě zde Václav Havel se svou rodinou a přáteli pracoval a tvořil, když ho pronásledoval komunistický režim.

„Jen málokdo si získá autoritu a respekt  ´obyčejnou´ slušností a skromností. Václav Havel to dokázal mezinárodně,  jsme na něj hrdí a zůstáváme vděčni. Obětoval svobodu a zdraví, napřímil veškerou energii, aby významně přispěl k přeměně totalitního režimu v demokracii, v níž žijeme, pracujeme, studujeme a vychováváme další generace,“ připomíná rektor ČZU prof. Petr Sklenička.

Václav Havel se narodil 5. října 1936 v Praze v pražské podnikatelské a intelektuálské rodině Václava M. Havla. Střední školu vystudoval při zaměstnání. Z důvodu jeho „buržoazního“ původu mu nebylo umožněno studium na vysoké škole humanitního zaměření, v letech 1955–1957 studoval na ekonomické fakultě Českého vysokého učení technického. Pokusil se přestoupit na filmovou fakultu Akademie múzických umění, což bylo zamítnuto a nebyl přijat zpět na České vysoké učení technické. Od roku 1965 působil v časopise tvář až do jeho zákazu 1969. V letech 1960–1968 pracoval jako dramaturg v Divadle Na zábradlí. V roce 1967 v projevu na IV. sjezdu Svazu čsl. spisovatelů kritizoval diskriminaci české a slovenské kultury a občanských svobod komunistickým režimem.  V roce 1968 se stal předsedou Kruhu nezávislých spisovatelů. Právě po roce 1968 – po potlačení tzv. Pražského jara – byl donucen odejít z divadla, poté pracoval jako dělník, současně se věnoval autorské tvorbě a zejména občanským protitotalitním aktivitám. Přispíval do samizdatových edic a do Lidových novin a dalších periodik. Významnou událostí v boji s tehdejším režimem bylo založení Charty 77, Havel byl jedním z prvních signatářů a spoluzakladatelů. V 70. a 80. letech min. století byl několikrát vězněn, celkem přibližně 5 let. Naposledy byl zatčen v roce 1989 za přípravu a účast na tzv. Palachově týdnu. V roce 1989 Václav Havel spoluinicioval petici Několik vět – dokument vypracovaný hnutím Charta 77, který byl zveřejněn 29. června. Během listopadových (a následujících) událostí 1989 byl vedoucí osobnost opozice, která jednala s představiteli komunistického režimu. Byl spoluzakladatelem Občanského fóra. V prosince 1989 po abdikaci Gustáva Husáka byl zvolen prezidentem ČSSR, opakovaně v červenci 1990 ČSFR; rezignoval v červenci 1992 v souvislosti s rozpadem Československa. V únoru 1993 byl opět zvolen do prezidentské funkce ČR.

Václav Havel má stále nezměrnou autoritu mezi spoluobčany v České republice i autoritu mezinárodní.

Připravila: Karla Mráčková

Významná díla Václava Havla: Zahradní slavnost, Vyrozumění, Žebrácká opera, Audience, Vernisáž, Horský hotel, Protest, Largo desolato, Pokoušení, Asanace; eseje Slovo o slovu, Moc bezmocných,  O lidskou identitu, Do různých stran, Letní přemítání; korespondence z vězení Dopisy Olze.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content