Vědci potvrdili výskyt světlušky menší na 35 z 86 mapovaných lokalitách v Praze. Díky zapojení obyvatel Prahy v rámci Citizen Science pak bylo nahlášeno 51 pozorování a tato světluška nalezena na 14 dalších místech. Výskyt světlušky menší tak byl v Praze potvrzen celkem na 49 lokalitách. Výzkum pokračuje a vaše hlášení jsou pro nás stále obrovsky cenná! Pokud se chcete dozvědět víc nebo se zapojit do projektu a stát se hledačem světlušek, přidejte se do naší skupiny https://www.facebook.com/groups/prahahledasvetlusky.
Kdo chce světlušky spatřit na území Prahy, měl by se zaměřit na přírodní porosty a hledat v lokalitách blízkých přírodě, jako jsou lesoparky. „Pro světlušky je důležité, aby tam bylo nějaké keřové patro. Nesmí to tedy být park, který je běžně kosený, protože tím se zničí veškerý život. A pak tam musí být nějaká tmavší, neosvětlená místa, jinak budou světlušky odcházet,“ vysvětluje Martin Novák přezdívaný „fireflyer“ a dodává. „Světlušky patří mezi ohrožené druhy, což je u nás zapříčiněno několika faktory. Jistou roli hraje splach z polí, insekticidy, ale primárně je to světelné znečištění a ničení jejich stanovišť dané rozvojem urbanizace.“
Podobné články
Vítězstvím 69:62 nad týmem Univerzity Karlovy se basketbalisté České zemědělské univerzity přiblížili k možnosti postupu do finálového turnaje Univerzitní basketbalové ligy. První zápas play-off se konal včera ve Sportovní hale Folimanka.
První citrus, který letos začal kvést v Botanické zahradě Fakulty tropického zemědělství ČZU, je Buddhova ruka. Do krásy vykvetla také Brownea coccinea. K prosperitě rostlin ve sklenících i venku přispěje kvalitní organické hnojivo od místních hospodářských zvířat, které sem dodalo