Svátek má

Radoslav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Potravinářský pavilon slouží jako výukové centrum studentů České zemědělské univerzity v Praze

Přestřižením pásky se před dvěma roky, 28. června 2022, otevřely brány Potravinářského pavilonu a moderní Výukové centrum zpracování zemědělských produktů přivítalo první návštěvníky. Za poměrně krátkou existenci pavilonu se z větší části naplnily původní vize ambiciózního projektu. Realizaci centra v letech 2017–2022 finančně podpořila částkou 393 002 850 korun Evropská unie. Je ojedinělým projektem v ČR i ve střední Evropě.

Pavilon sdružuje šest potravinářských technologií spolu se senzorickou laboratoří, restaurací, výživovým poradenstvím, prostorami pro školení a vlastním obchodem pod jednou střechou. Vznikla zde potravinářská pracoviště propojující výuku s praxí. Studenti Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů tak mohou získat kompetence, které jsou dnes nejen z pohledu trhu práce velmi žádané. Budova nového výukového centra je navržena tak, aby kromě výuky v učebnách mohli sledovat výrobní proces zvenčí a zároveň také pracovat přímo ve výrobě za plného provozu. Nabízí se jim možnost vyzkoušet technologie zpracování masa a mléka, pečení chleba a výroby cukrovinek, zpracování ovoce a zeleniny, lisování oleje a vaření piva.

„Potravinářský pavilon znamená zásadní vývojový skok, pokud jde o kvalitu vzdělávání, kvalitu výzkumu a inovace v potravinářském segmentu jinak velmi pestrého portfolia oborů na České zemědělské univerzitě,“ podotkl při otevření Pavilonu rektor ČZU prof. Petr Sklenička s tím, že je to zároveň obrovská výzva přinášející i řadu komplikací. „Jsem rád, že se podařilo pavilon dostavět v této ne zrovna lehké době bez vážnějších problémů, a věřím, že se podaří zvládnout i jeho provoz. Uřídit takový kolos by nebylo jednoduché ani za normálních okolností, natož v době, která je charakteristická předraženými energiemi a dalšími vstupy. A jsem rád, že nová technologická budova s výrobními kapacitami potravinářského provozu umožní studentům rozšířit teoretické znalosti o praktické dovednosti tím, že se zapojí do výrobního procesu. Celé naší univerzitě se tak naskýtá užší propojení s praxí a novým mladým absolventům to přinese širší uplatnění na pracovním trhu,“ zdůraznil profesor Sklenička.

Výukové centrum je vybaveno špičkovými potravinářskými a gastronomickým technologiemi, které umožňují inovativní přístupy. Provoz umožňuje studentům poznat celý řetězec zpracování potravin od výroby jednotlivých surovin přes jejich technologické zpracování až po využití v gastronomii. A v neposlední řadě zhodnocení potravin u výživových poradců z hlediska jejich nutriční hodnoty.

Nechybí tu prostory pro testování výrobků v moderní senzorické laboratoři. Právě možnost zkoušení inovací a realizace nových nápadů napříč technologiemi, navíc ve spolupráci s domácími i zahraničními subjekty, je pro studenty motivační a lákavá. Výsledné produkty pod vlastním univerzitním brandem ´Um!´ jsou k dispozici i běžnému spotřebiteli na trhu.

Veškerá produkce, která se za přítomnosti studentů vyrobí, se distribuuje třemi základními odběratelskými kanály. Přibližně 80 procent míří do obchůdku řemeslných potravin v budově Potravinářského pavilonu. Zbylá produkce se prodává nasmlouvaným velkoobchodním partnerům v rámci suchdolského kampusu i mimo něj. Jako příklad lze uvést prodejnu uzenin společnosti LE & CO, hotel Hilton a další menší farmářské obchůdky. Velký potenciál skýtá do budoucna vlastní e-shop.

V řemeslných potravinách denně nakupuje kolem tří set zákazníků, kteří si mohou vybrat z mnoha variant výrobků. Od chlebů, slaných či sladkých pekárenských výrobků přes různé druhy uzenin, výsekového i marinovaného masa, dále čerstvé mléko, sýry, jogurty a tvarohy, různé varianty svrchně kvašených piv a panenských lisovaných olejů či univerzitní mák.

Posiluje se snaha o další propojení potravinářských provozů s akademickou sférou, ať již v rámci výuky, cvičení či výzkumných projektů. Infrastruktura Potravinářského pavilonu nabízí řadu možností využití pro účely testování potravinářských procesů a jejich inovace. Prvním úspěchem na mezinárodním poli je spolupráce s kolegy z PEF při účasti v konsorciu Horizon na téma zkracování dodavatelsko-odběratelských řetězců v zemědělství a potravinářství.

Lenka Prokopová / FAPPZ

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content