Slavnostní odpoledne uvede děkan fakulty prof. Ing. Michael Komárek, Ph.D., který také předá tradiční Cenu děkana významné osobnosti. Její jméno má zatím zůstat překvapením, ale můžeme napovědět, že úzce souvisí s tématem letošního Dne Země na FŽP Zdroje energie – změna klimatu. Ocenění se vždy uděluje na základě návrhů členů kolegia děkana a laureátem bývá významná osobnost veřejného života, jejíž práce souvisí s péčí o životní prostředí.
A co znamená svátek planety pro profesora Komárka? „Den Země je pro mě připomínkou toho, že nesmíme vnímat naši planetu a životní prostředí jako spotřební zboží, že potřebuje péči, která je ale založena na faktech, vědeckých poznatcích a racionální diskusi,“ podotýká Michael Komárek.
Podobně vnímá Den Země proděkanka Fakulty životního prostředí Ing. Kateřina Černý Pixová, Ph.D. „Je to připomenutí, že planeta Země je naším domovem, a i přes veškerý technologický pokrok jsme stále součástí přírodního systému, který pro nás utváří. Je to tedy připomenutí, že je nezbytné o Zemi pečovat a nedevastovat ji,“ zdůrazňuje a na otázku, co by planetě k jejímu svátku přála, odpovídá: „Další miliardy let úspěšného života, a hlavně s udržením vysoce kvalitních podmínek a zdraví všech pestrých ekosystémů, které nabízí.“
Pro profesora Komárka jsou letošní oslavy Dne Země premiérou v nové funkci. Můžeme tedy očekávat nějaké novinky? „Fungující tradice není nutné měnit, proto žádné zásadní novinky neplánujeme. Den Země na FŽP vždy byl a bude místem pro setkávání s odborníky a přáteli. Často zde vzniká řada skvělých nových nápadů a projektů a rodí se nové spolupráce. Za to jsem moc rád.“
Jako každý rok budou oslavy Dne Země na FŽP doprovázet přednášky a informační akce. Těšit se můžeme například na přednášku bývalého ředitele agentury Cenia Mgr. Miroslava Havránka na téma Energie naší civilizace – odkud a kam kráčíme. V atriu fakulty se při této příležitosti koná výstava Michala Knappa nazvaná sTREEt ART.
Oslavy Dne Země formou odborných přednášek a společenské akce pořádá FŽP již několik let. „Vždy se snažíme otevřít důležité téma, předat ocenění významné osobnosti, která svými aktivitami přispívá k ochraně životního prostředí, a zároveň umožnit setkání zástupců praxe a státní správy s našimi odborníky a studenty. Vzájemná diskuse v méně formální atmosféře přináší celou řadu podnětů nejen nám na akademické půdě, ale věřím, že i ostatním hostům,“ podotýká Kateřina Černý Pixová.
Letošní scénář ovlivnila intenzivně probíhající diskuse na téma zdrojů energie a klimatické změny. Je to jedna z klíčových otázek směřování celé lidské společnosti a zaváděné změny se čím dál více promítají do našich běžných životů.
Významnou roli hrají při přípravách Dne Země i studenti Fakulty životního prostředí, zejména pak spolek NaŽivo. Na letošní ročník si kromě výpomoci s organizací akce připravili vyhlášení fotosoutěže, kterou sami uspořádali.
Lenka Prokopová
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a