Svátek má

Julie
0°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
0°C
Broken clouds
Sobota
90%
06:49
Min: -1°C
978
15:00
Max: 1°C
NW 1 m/s

Open Access Week: Otevřená věda v Knihovně ČZU

V posledním říjnovém týdnu se v Knihovně ČZU konal Open Access Week, který má za cíl zviditelnit myšlenku otevřeného přístupu k vědeckým informacím.

Knihovna se zbarvila do oranžova, tradiční barvy otevřeného přístupu, a nabídla studentům a vědcům možnost se setkat, vyměnit si zkušenosti a dozvědět se spoustu nových informací. Letošní téma Open Access Weeku „Open for Climate Justice“ rezonovalo v několika přednáškách vědců z řad univerzity i mimo ni. Ve třech přednáškách byly představeny projekty, při nichž výzkumníci využívají otevřená data, sami svá data sdílejí a vnímají myšlenku otevřené vědy jako nedílnou součást vědeckého procesu.

První přednáška, „Citizen Science, aneb Praha hledá světlušky“ Ing. Martina Nováka, Ph.D. (katedra ekologie, FŽP), ukázala možnosti zapojení veřejnosti do výzkumu a potenciál, který s sebou tato cesta přináší. Druhá přednáška od kolegů Ing. Jana Komárka, Ph.D., a Ing. Tomáše Kloučka, Ph.D. (katedra prostorových věd, FŽP) s názvem „Cesta k Open Access“ představila nejen využití otevřených satelitních dat v boji proti šíření kůrovce, ale autoři se také podělili o své zkušenosti s otevřeným sdílením vědeckých dat, metodik a vědeckých výstupů. Poslední přednáška „Using Open Data from Remote Sensing for assessment of Ecosystem Health“ s Jakubem Zeleným z organizace Člověk v tísni se zaměřila na to, jaké informace je možné získat na základě snímků z veřejně dostupných databází a k jak překvapivým závěrům nás mohou analýzy s těmito daty přivést. Všechny přednášky byly nahrávány a jsou dostupné na YouTube kanálu Knihovny ČZU, stejně jako prezentace, které jsou volně dostupné v rámci institucionální komunity ČZU v repozitáři Zenodo.

Kromě přednášek se studenti a vědci také osobně setkali s Koordinátorkou Open Science na ČZU Kristýnou Zychovou a zástupkyněmi oddělení rozvoje a projektového řízení ČZU na neformální akci „Otevřeně o vědě“. Studenti se o Otevřené vědě dozvěděli často úplně poprvé, zúčastnili se soutěže a vědci měli příležitost zjistit, jakou podporu poskytuje Knihovna i oddělení rozvoje a projektového řízení ČZU v souvislosti s otevřenou vědou. V rámci akce došlo ke sdílení zajímavých zkušeností a pohledů na otevřenou vědu, a my za Knihovnu ČZU mockrát děkujeme všem, kteří se do akce zapojili.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content