Svátek má

Naděžda
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

O titul českého VŠEVĚDA bojuje kandidát České zemědělské univerzity

Jedenatřicet vědců, vědkyň a popularizátorů vědy se prostřednictvím svých videí přihlásilo do druhého ročníku popularizační soutěže Český VŠEVĚD. Do prosincového finále postoupí jen šestice nejlepších, které vybere veřejnost a odborná porota. Hlasování právě startuje, poběží až do konce října a Česká zemědělská univerzita má své želízko v ohni.

Je jím prof. Ing. Martin Libra CSc. z Technické fakulty ČZU, který univerzitu reprezentuje s fascinujícím příspěvkem „Co je to světlo?“ Profesor Libra se intenzivně věnuje odhalování tajemství světla a elektromagnetických vln, které mají zásadní vliv na různé aspekty našeho života – od lékařské diagnostiky po výrobu energie.

Popularizační soutěž Český vševěd není jen pouhou soutěží v rámci Noci vědců. Jde o platformu umožňující veřejnosti nahlédnout do vědecké práce v České republice a díky tomu poznat konkrétní české vědce, jejich pracoviště, univerzity, vědecké i jiné vzdělávací instituce. Tato myšlenka se zrodila v roce 2022 s podporou jednadvaceti českých univerzit a historicky první držitelkou ocenění „Český vševěd 2022“ se stala Eva Bílková z Ostravské univerzity, která nadchla publikum i odbornou porotu svou vášní pro vážky.

Letošní vítěz může být z České zemědělské univerzity. Hlasovat můžete až do konce října ZDE.

Co je to vlastně světlo? Toto tajemství zůstávalo dlouho neodhaleno. Až Maxwell teoreticky předpověděl existenci elektromagnetických vln, protože určitá řešení jeho rovnic vycházela jako postupné vlny. Později Hertz tyto vlny i experimentálně potvrdil. Ale že viditelné světlo je jen úzká oblast širokého spektra elektromagnetických vln, toto tajemství bylo odhaleno až později. Dnes víme, že spektrum elektromagnetických vln je široké a dělí se na různé oblasti podle frekvence či vlnové délky. Různé oblasti spektra mají široké možnosti využití v technické praxi. Například rentgenová oblast se dobře využívá v lékařské diagnostice. Nebo energie elektromagnetických vln se v panelu přemění na energii elektrickou. Když posvítíme, fotovoltaický panel dává elektrické napětí. Toto tajemství odhalila moderní fyzika prostřednictvím teorie polovodičů. Černá výbojka poskytuje záření v úzké oblasti měkkého ultrafialového záření, které vyvolává luminiscenci v luminoforech. Tak můžeme kontrolovat například pravost bankovek nebo jiných dokumentů, které jsou touto technologií chráněny.
A takových příkladů bychom mohli jmenovat ještě mnoho. Ať žije fyzika a ať nám stále odhaluje nová a nová tajemství přírody.
prof. Martin Libra

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content