Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Lesárium – expozice o lese a lesnictví na zámku v Kostelci nad Černými lesy

Nová expozice o českých lesích nazvaná Lesárium – lesy pro život byla slavnostně otevřena 25. května 2024 na zámku v Kostelci nad Černými lesy. Na jejím vzniku se podílely Lesy ČZU a Fakulta lesnická a dřevařská v rámci projektu Vidět, cítit a zažít les, financovaného z Fondů EHP 2021–2024.

 

Lesnická expozice Lesárium vypráví příběh rozmanitého a bohatého oboru a svým jedinečným pojetím, který zahrnuje prvky nejmodernějšího způsobu prezentace se zachováním autentického, tedy přírodního, dojmu prostředí lesa, a takto jej zprostředkovává široké veřejnosti. Rodiny s dětmi, studenti, školáci, laici i odborná veřejnost ocení přívětivé prostředí a způsob komunikace prostřednictvím textových panelů, interaktivních prvků a audiovizuálních podnětů. Prezentace je koncipována tak, aby každý návštěvním měl možnost zažít les všemi svými smysly.

Návštěvníci se v „prostoru lesa“ dozvědí něco o historii lesnictví a lesnického vzdělávání, která je s kosteleckým zámkem úzce spjata, a také zjistí mnoho zajímavého o českých lesích. Část expozice je zaměřena na představení všech důležitých funkcí lesa, jako jsou zadržování vody, ochrana půdy, produkce dřeva a kyslíku, zvyšování biodiverzity, ukládání uhlíku a mnohé další. Jak vypadá současné moderní lesnictví, představí část zaměřená na novinky lesnického výzkumu.

„Prohlédnout si můžete například využití hydrogelu v lesnictví, ukázky moderního postupu uchování přírodnin pomocí metody plastinace nebo se seznámit s tím, k čemu slouží přístroje jako dendrometr či nebozez,“ upřesňuje odborný garant expozice Radim Löwe z Fakulty lesnické a dřevařské. Virtuálně se můžete projít v místech, která zažila historicky největší lesní požár v České republice, nebo naopak zavítat do překrásného univerzitního lesa Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny.

Součástí vnitřní expozice je i badatelna pro děti, na kterou navíc navazuje venkovní stezka kolem zámku tvořená patnácti různě zaměřenými interaktivními prvky. „Naše aktivity již několik let směřují k tomu, aby byl univerzitní zámek v Kostelci nad Černými lesy maximálně přístupný veřejnosti. Jsem proto velmi rád, že naše nová vnitřní expozice a venkovní stezka doplňují již tak široké portfolium aktivit,“ podotýká Zdeněk Macháček, ředitel Lesů ČZU.

Tak neváhejte a navštivte univerzitní zámek. Lesárium je otevřeno od 1. června do 30. září, a to vždy od pátku do neděle od 10 do 16 hodin.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content