Svátek má

Štěpán , 2. svátek vánoční
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Nová webová aplikace nejen pro zemědělce

Příprava na novou sezónu startuje. Kolik spadlo srážek? Jaké byly teploty vzduchu? A jaká je teplota půdy? Jaké počasí nás čeká? Bude sucho? Můžeme předpokládat vyšší tlak škůdců a chorob? Tyto a mnoho dalších informací získá uživatel na novém portále Agropočasí. Na jeho vzniku se podílely Český hydrometeorologický ústav a Česká zemědělská univerzita v Praze. Partnerem projektu je Agrární komora ČR.

Předpověď počasí zahrnující maximální a minimální teploty vzduchu, úhrn srážek, rychlost větru a relativní vlhkost vzduchu si lze zobrazit v nové interaktivní mapě České republiky. Výběrem příslušného meteorologického prvku a období (dnes, zítra, pozítří) se zobrazí jeho plošné rozložení v mapě ČR. Přiblížením mapy na zvolený katastr a kliknutím na něj se v podobě tabulky zobrazí kompletní předpověď počasí na tři dny dopředu. V případě úhrnů srážek nabízí web výhled až na 10 dnů dopředu. V sekci interaktivní grafy lze zadat název konkrétního katastru a získat zpětně informace o průběhu počasí a hodnotách meteorologických prvků za zvolené období. Tyto informace ocení nejen zemědělci, ale každý, komu nepostačí souhrnná předpověď počasí na úrovni kraje, resp. okresu.

Zdokonalování předpovědních modelů umožňuje vytvářet kvalitní předpovědi na stále menší území, v tomto případě katastrální území. Uživatel webu Agropočasí dále může zpětně hodnotit teplotu vzduchu, teplotu půdy v pěti a deseti centimetrech, relativní vlhkost vzduchu, úhrn srážek, rychlost větru a délku slunečního svitu. Aplikace navíc umožňuje pro konkrétní katastrální území výpočet kumulativních srážek a teploty za stanovené období. Zemědělec využívající aplikaci tak může snadno sledovat vybrané meteorologické prvky přímo na území, na kterém hospodaří.

„Předpovědi počasí ČHMÚ jsou detailnější a ve vyšším rozlišení než výstupy vycházející z celosvětových globálních modelů. Pro předpovědi a zpracování dat o počasí využíváme naši rozsáhlou síť pozorovacích stanic a radarů. Data a předpovědi jsou zpracovávány na superpočítači pod dohledem zkušených meteorologů,“ sdělil Marc Rieder, ředitel ČHMÚ.

„Rychlá a snadná dostupnost co nejpřesnějších informací o počasí je klíčová pro operativní rozhodování prakticky u všech agrotechnických zásahů, jako jsou zakládání porostů, hnojení, ochrana rostlin, sklizňové práce, doprava aj., ale i pro chovatele hospodářských zvířat, lesní hospodáře a manažery v komunální sféře. Jsme rádi, že nový atraktivní portál Počasí provozovaný na serveru ČZU pomůže širokému spektru uživatelů získávat zdarma ty nejpřesnější a nejaktuálnější informace s využitím dat poskytnutých přímo ČHMÚ,“ uvedl prof. Josef Soukup, vedoucí katedry agroekologie a rostlinné produkce a děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU.


Na tiskové konferenci v úterý 21. března 2023 představili nový portál agropocasi.cz ministři zemědělství a životního prostředí Zdeněk Nekula a Petr Hladík, děkan FAPPZ Josef Soukup a ředitel ČHMÚ Marc Rieder (viz foto).

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content