Předpověď počasí zahrnující maximální a minimální teploty vzduchu, úhrn srážek, rychlost větru a relativní vlhkost vzduchu si lze zobrazit v nové interaktivní mapě České republiky. Výběrem příslušného meteorologického prvku a období (dnes, zítra, pozítří) se zobrazí jeho plošné rozložení v mapě ČR. Přiblížením mapy na zvolený katastr a kliknutím na něj se v podobě tabulky zobrazí kompletní předpověď počasí na tři dny dopředu. V případě úhrnů srážek nabízí web výhled až na 10 dnů dopředu. V sekci interaktivní grafy lze zadat název konkrétního katastru a získat zpětně informace o průběhu počasí a hodnotách meteorologických prvků za zvolené období. Tyto informace ocení nejen zemědělci, ale každý, komu nepostačí souhrnná předpověď počasí na úrovni kraje, resp. okresu.
Zdokonalování předpovědních modelů umožňuje vytvářet kvalitní předpovědi na stále menší území, v tomto případě katastrální území. Uživatel webu Agropočasí dále může zpětně hodnotit teplotu vzduchu, teplotu půdy v pěti a deseti centimetrech, relativní vlhkost vzduchu, úhrn srážek, rychlost větru a délku slunečního svitu. Aplikace navíc umožňuje pro konkrétní katastrální území výpočet kumulativních srážek a teploty za stanovené období. Zemědělec využívající aplikaci tak může snadno sledovat vybrané meteorologické prvky přímo na území, na kterém hospodaří.
„Předpovědi počasí ČHMÚ jsou detailnější a ve vyšším rozlišení než výstupy vycházející z celosvětových globálních modelů. Pro předpovědi a zpracování dat o počasí využíváme naši rozsáhlou síť pozorovacích stanic a radarů. Data a předpovědi jsou zpracovávány na superpočítači pod dohledem zkušených meteorologů,“ sdělil Marc Rieder, ředitel ČHMÚ.
„Rychlá a snadná dostupnost co nejpřesnějších informací o počasí je klíčová pro operativní rozhodování prakticky u všech agrotechnických zásahů, jako jsou zakládání porostů, hnojení, ochrana rostlin, sklizňové práce, doprava aj., ale i pro chovatele hospodářských zvířat, lesní hospodáře a manažery v komunální sféře. Jsme rádi, že nový atraktivní portál Počasí provozovaný na serveru ČZU pomůže širokému spektru uživatelů získávat zdarma ty nejpřesnější a nejaktuálnější informace s využitím dat poskytnutých přímo ČHMÚ,“ uvedl prof. Josef Soukup, vedoucí katedry agroekologie a rostlinné produkce a děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU.
Na tiskové konferenci v úterý 21. března 2023 představili nový portál agropocasi.cz ministři zemědělství a životního prostředí Zdeněk Nekula a Petr Hladík, děkan FAPPZ Josef Soukup a ředitel ČHMÚ Marc Rieder (viz foto).
Podobné články
Nejnovější hodnocení žebříčku UI GreenMetric potvrzuje prvenství České zemědělské univerzity v udržitelnosti mezi zúčastněnými domácími vysokými školami a úctyhodné 31. místo v celosvětovém měřítku, kde prvenství stabilně patří nizozemské Wageningen University & Research. Oproti roku 2023 si tak Česká zemědělská
Výroční setkání Akademické obce ČZU v Praze bývá příležitostí k rekapitulaci uplynulého roku a k ohlédnutí za vším, co se v onom roce podařilo více a co případně méně. Letos se akademici sešli v aule ve středu 18. prosince 2024