Svátek má

Eliška
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Noc vědců 2024 ve znamení proměn ve světě kolem nás

Vědeckou show plnou zábavy, poučení i vzrušujících zážitků nabídla v pátek 27. září Noc vědců, kdy se Česká zemědělská univerzita proměnila v jednu velkou laboratoř a její kampus ožil jednou z nejpopulárnějších událostí roku. Noc vědců 2024 už podevatenácté rozprostřela sítě po celé republice a jako už tolikrát předtím prokázala, že věda podávaná s důvtipem a hravou formou může zaujmout malé i velké – ty malé dokonce snáze a častěji. A třebaže Kafkova povídka Proměna, která letošní Noc vědců tematicky inspirovala, optimismem neoplývá, tento večer přinesl všem vnímavým myslím mnoho pozitivních a inspirativních zážitků.

Možnost bezprostředního kontaktu s vědou a objevování nejrůznějších proměn v živé a neživé přírodě přilákaly na Českou zemědělskou univerzitu nebývalé množství lidí. „I přes letošní nepřízeň počasí se nám podařilo opět navýšit náš rekord v návštěvnosti. Do kampusu ČZU dorazilo neskutečných 1285 návštěvníků. Do hry ve sbírání razítek se zapojilo a dárek si odneslo téměř 250 dětí,“ pochvaluje si Ondřej Fátor, vedoucí oddělení marketingu a produkce ČZU.

Zásluhy za vysokou návštěvnost můžeme kromě obrovského nasazení organizátorů připsat atraktivní programové nabídce fakult, které nešetřily invencí a originálními nápady. Interaktivní pokusy, zábavné přednášky a kvízy, projekce i hravá pozorování, to vše přispělo ke kouzelné atmosféře večera plného proměn, k nimž každá z fakult přistoupila dle svého zaměření.

Noc vědců byla pro mnohé i příležitostí seznámit se s univerzitou, která by se mohla stát jejich příštím působištěm: „Na Noc vědců jsem přišla hlavně proto, abych si udělala lepší představu o univerzitě, kam plánuji podat přihlášku. Musím říct, že mě ta akce naprosto nadchla! Atmosféra na univerzitě je velmi přátelská a inspirativní. Líbilo se mi, jak jsou všichni ochotní odpovídat na otázky a věnovat se návštěvníkům. Nejvíce mě zaujalo hned několik ukázek práce s umělou inteligencí. Velmi se těším, až budu součástí tohoto prostředí,“ řekla nám jedna z návštěvnic.

Spokojení návštěvníci bývají největší odměnou pro organizátory. Jak tedy hodnotí letošní Noc vědců Ondřej Fátor, hlavní koordinátor této vědecké show na ČZU?

I přes letošní nepřízeň počasí navštívilo Noc vědců na ČZU více lidí než loni. Mám radost, že se nám společně s kolegy a kolegyněmi z jednotlivých fakult povedlo připravit takový program, který stál lidem za to vyrazit do chladného a deštivého večera. Podle vyplněných dotazníků a podle toho, co nám návštěvníci v průběhu večera říkali, rozhodně nelitovali. Z toho všeho plyne jasný závěr, že Noc vědců je skvělá akce, na kterou se vyplatí přijít.

V čem byla ta letošní Noc vědců jiná než předchozí?

Letošní téma Proměna nám pomohlo více pracovat se současnými trendy, jako jsou například udržitelnost nebo umělá inteligence. Vědci na fakultách tak připravili aktivity plné zážitků nejen pro dospělé, ale především pro děti, které se tak s vědními disciplínami seznamují prakticky již od svých prvních krůčků. Velkou výhodou bylo i to, že se náš tým organizátorů Noci vědců od loňska téměř nezměnil. Byli jsme sehranější a zapracovali jsme do letošního ročníku veškerá doporučení z minulých let. Vše pak fungovalo na jedničku.

Fakulty přistoupily s ohledem na své zaměření k tématu proměny různě. Jak dobře se s tím vypořádaly a co považujete vy osobně za nejzajímavější přístup?

Nelze vybrat jednu aktivitu, to by ani nebylo fér. Když jsem se v průběhu Noci vědců ptal návštěvníků, co je nejvíc zaujalo, jmenovali aktivity napříč všemi fakultami. A z toho mám největší radost, že se nám společně podařilo v kampusu univerzity vytvořit nabídku stanovišť, kterou si chce návštěvník projít celou. Musím znovu poděkovat organizátorům, a především našim vědcům na fakultách. Není vždy jednoduché prezentovat vědu tak, aby zaujala veřejnost. Představte si, že celý rok provádíte výzkum, píšete vědecké články do zahraničních časopisů, účastníte se vědeckých konferencí a pak po vás někdo chce, abyste si šli stoupnout a odprezentovat to samé lidem, kteří nejen že nejsou odborníci, ale někteří ještě ani nechodí do školy. To je úplně jiná disciplína. 

Noc vědců tradičně nejvíc láká rodiče s dětmi právě pro ten hravý přístup. Je to tedy hlavní cílová skupina?

Ano, rodiny s dětmi jsou jednou z hlavních cílových skupin. Ale já rád říkám, že Noc vědců je takový náš večerní den otevřených dveří, takže si v programu najde své každý, kdo se o zajímá o vědu nebo o naši univerzitu, případně o studium na ní. A hlavně je Noc vědců jedinou příležitostí v roce, kdy lze navštívit otevřený kampus ČZU plný života úplně potmě. To má svoji unikátní atmosféru, která ale nejde ani popsat, ta se musí zažít!

Máte již v hlavně nějaké nápady a vylepšení pro další ročník?

Na to je teď ještě brzy, ale ano, už během akce jsem si zapsal několik postřehů, co by mohlo jít vypilovat. Teď ještě musíme počkat, až dorazí veškerá zpětná vazba od dalších organizátorů a od návštěvníků. Věřím také, že nám vydrží fungující meziuniverzitní tým složený ze zástupců ČZU, Univerzity Karlovy, Univerzity Palackého, VŠE, VŠCHT a ČVUT, který připravuje Noc vědců z celorepublikového hlediska. Tam začneme brzy chystat kulatý dvacátý ročník a tam také probereme, co by mohlo jít ještě vylepšovat.


Devatenáctý ročník Noci vědců se přihlásil k odkazu Franze Kafky volbou tématu proměny okolního světa v nejrůznějších formách. Kafkova povídka Proměna, v níž se člověk mění v brouka, sice logice a světu vědy poněkud odporuje, metamorfóz je však věda plná. „Proměna je základním hybatelem všech věcí ve vědě i ve světě živé a neživé přírody. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích, včetně nástupu umělé inteligence. Proměna je zkrátka základní proměnná. A pro Noc vědců otevírá nespočet možností, jak návštěvníky opět nechat zábavně proniknout do světa jen zdánlivě složité vědy,“ říká Dana Kardová z Vysoké školy chemicko-technologické, která byla spolu s Univerzitou Palackého v Olomouci národním koordinátorem letošní Noci vědců.

A jak se na jednu zářijovou noc proměnila Česká zemědělská univerzita? Technická fakulta vsadila na nejnovější technologické trendy a byla to skvělá volba. Kdo by si také nechal ujít možnost vstoupit do virtuální reality, vžít se na chvíli do „kůže“ robota a simulovat jeho pohyby nebo pozorovat, jak se mění základní suroviny v lahodné pivo a jak vzniká závodní monopost?

Provozně ekonomická fakulta, věrna svému zaměření, nabídla příležitost ponořit se nezávaznou a zábavnou formou do světa financí třeba v netradičním pub kvízu, v Mystery boxu nebo prostřednictvím deskové hry Objevte svět financí. A jak už to bývá, malí návštěvníci si na první pohled zamilovali sovího maskota fakulty, který převzal roli průvodce.

Útok na chuťové buňky včetně možnosti okusit hmyz jako alternativní potravinu budoucnosti připravila Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Pro tentokrát přesunula svůj program do Potravinářského pavilonu, a tak se návštěvníci mohli seznámit s proměnou surovin v lahodné řemeslné výrobky, a ještě k tomu zjistit, jak chutnají. V proměnách času jsme také mohli sledovat pěstování chilli papriček od Aztéků, Mayů a Inků až po současnost nebo se poučit o proměnách hmyzu v několika stádiích tohoto procesu. Také se předpovídalo počasí, malovalo přírodními barvami z půdy, sledoval monitoring ryb ve volné přírodě a zachraňoval karas.

Fakulta lesnická a dřevařská připravila na Noc vědců několik tematických expozic jako například Proměna rostliny třeba … v inkoust, Proměna Českého Švýcarska z pohledu brouků a představeny byly dávné způsoby lesního hospodaření, které mohou být vhodnou adaptací na současné potíže spojené se změnou klimatu. Návštěvníci se dozvěděli, jaká je souvislost mezi biodiverzitou a různými způsoby (ne)hospodaření, jak se dřevo a biomateriály proměňují na významné produkty nebo jak se projektují dřevostavby.

Při pohledu na motýlího krasavce si málokdo umí představit nevzhlednou larvu, z níž se zrodil. A právě úžasnou proměnu hmyzu na jeho cestě od larvy k dospělosti představila Fakulta životního prostředí. Dozvěděli jsme se také, jak lze využít bezpilotní letadlo při sledování změn krajiny v čase, seznámili se s proměnou vodních toků a s klíčovou rolí sněhu v životním prostředí.

Zatímco Fakulta životního prostředí nabízela exkurze po areálu ČZU umožňující objevit inovativní přístupy v boji proti změně klimatu, Fakulta tropického zemědělství zavedla své návštěvníky do skleníků, kde je kromě exotických rostlin překvapila kouzelnou noční atmosférou tropů a subtropů. Zájemcům také otevřela své laboratoře a nabídla přednášku virologa Jiřího Černého o vlivu proměny klimatu na nemoci lidí a zvířat v Čechách. Ani vermikompostování nepřišlo zkrátka, natož pak projekt Antelope Conservation. Zvlášť když jsou rohaté antilopí krásky rodinným stříbrem této fakulty a tradičními královnami Noci vědců.

Text: Lenka Prokopová

Foto: Petr Zátka / Tereza Švejcarová 

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content