Nové trendy se vzhledem ke kritické situaci bleskově prosazují v oblasti ochrany životního prostředí. I z toho důvodu Německá spolková nadace pro životní prostředí – DBU – každý rok vypisuje stipendia pro absolventy vysokých škol tohoto zaměření ve Střední a Východní Evropě. Stipendijní pobyty jsou sestaveny na míru mladým začínajícím vědcům. Jarní termín podávání žádostí je za dveřmi, stihnout to bude třeba do 5. března 2022. Takže, milí mladí vědci, neváhejte ani chvilku a chopte se příležitosti!
A kdo má šanci na půlroční, nebo i roční vědeckou stáž na některém z německých odborných pracovišť? V zásadě ten, kdo se nebojí neznámého a chce zažít něco nového, kdo si chce prošlapat nové cesty k poznání a zjistit, že leccos lze dělat i jinak. Ale také, a především, to musí být absolvent některé z českých vysokých škol, státní příslušník ČR s trvalým bydlištěm v této zemi, musí mít nadprůměrné závěrečné známky, titul Master nebo Magister nebo Ing. – bakalář nestačí, a měl by mít studium dokončené před méně než pěti lety. A téma, kterému se chce v rámci stipendia věnovat, by mělo nýt úzce spojeno s životním prostředím a mělo by být aktuální z pohledu ČR či celé EU.
Pokud se žadateli podaří stipendium získat, může si sám zvolit místo pobytu, případně ho zajistí DBU dle zvolené odborné oblasti či odborného záměru. Pro dosažení potřebné úrovně znalostí německého jazyka začíná stipendijní pobyt čtyřtýdenním intenzivním jazykovým kurzem, který zajišťuje DBU a probíhá v malých mezinárodních skupinách v Osnabrücku.
Aktuální termíny, informace i formuláře najdete zde.
Lenka Prokopová
Podobné články
Přírodní rezervace Fakulty životního prostředí ČZU V Bahnách na Rakovnicku se po zimě probouzí k životu. Pokud jste ji navštívili v časném jaře, ještě, než vyrostlo listí, jistě jste nepřehlédli zvláštně upravené kmeny bříz a topolů.
Týmy z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze a ALKA Wildlife zahájily společně s partnery z Německa inovativní a prakticky orientovaný projekt „BIBOB“, jehož cílem je zkoumat roli bobrů v