Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Nejsilnější muž ČZU vám namaluje i boty

Letošní vítěz soutěže Strongman na České zemědělské univerzitě v Praze Tomáš Najman není jen nejsilnějším mužem univerzity, ale je také je nesmírně kreativní. Studuje druhým rokem v bakalářském programu obor Územního plánování na Fakultě životního prostředí. Proč si zvolil právě tento směr a čemu se věnuje mimo studium a silové tréninky, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Proč jste se do soutěže Strongman přihlásil?

Myšlenka přihlásit se do soutěže o nejsilnějšího muže ČZU přišla už minulý rok, když se ta soutěž pořádala poprvé. Už od střední školy jsem cvičil, abych se odreagoval a vyčistil si hlavu. Právě minulý rok jsem si řekl, že už cvičím dostatečně dlouho na to, abych si své schopnosti ověřil v nějaké soutěži. Do té doby jsem nikde nesoutěžil. Soutěž Strongman byla první šance to zkusit. Využil jsem toho a získal skvělé zkušenosti.

Soutěžilo se v silových disciplínách, jak soutěž konkrétně probíhala?

Před vystoupením v silových disciplínách nám organizátoři přichystali náčiní. Spolu s ostatními soutěžícími jsme se za pódiem rozehřáli. První disciplínou bylo přemisťování 80 kilogramů technikou Power Clean, následovalo držení 110 kilogramového kufru v jedné ruce a mrtvé tahy s 220 kilogramy. U přemisťování osy nad hlavou a u mrtvých tahů šlo o počet opakování během časového intervalu, u držení kufru pak o to, kdo nejdéle kufr v jedné ruce udrží. Výsledky si nepamatuji, ale ten 110 kilogramový kufr jsem udržel necelou minutu.

Jak dlouho se zvedání těžké váhy věnujete?

Jak jsem již zmiňoval, cvičím od střední školy. Dříve to bylo především fitness, silově jsem moc necvičil. Začít se silovým zaměřením mne napadlo právě až tři měsíce před prvním ročníkem soutěže Strongman. Zjistil jsem, že mi to docela jde, takže jsem na tom začal intenzivněji pracovat. Od minulého roku jsem navíc vylepšil i technické provedení cviků, zařadil jsem těžší kulturistické a strongmanské tréninky a tento rok to už bylo znát.

Jaký to byl pocit vyhrát titul nejsilnějšího muže ČZU?

Mám pocit, že okolí, lidé, kteří mě přišli podpořit, si to užívali mnohem víc než já. Mně to moc v tu chvíli nedocházelo. Až když jsem přišel domů, začal přicházet ten krásný pocit vítězství.

Proč jste si na ČZU vybral studium Územního plánování?

Vystudoval jsem elektrotechnickou průmyslovku, technické lyceum. Musím přiznat, že mne to moc nezaujalo. Proto jsem chtěl, aby mě další studium na vysoké škole hlavně bavilo. Mám kreativní povahu a v rámci oboru Územního plánování se mohu podílet na rozvoji měst, venkova, cílit na udržitelný rozvoj a zároveň chránit přírodu. Jednoduše smýšlet trochu jiným směrem než elektrotechnikou.

Co vás baví ve volném čase mimo fitness a zvedání těžké váhy?

Rád se věnuji s přítelkyní turistice a výletům v České republice i zahraničí. Kromě toho rád maluji na boty. Při malování na boty si odpočinu, když jsem vysílený z tréninků ve fitku. Jsem také vášnivý milovník muziky a rád pracuji na zahradě.

Kdyby chtěl někdo ze čtenářů něco na boty namalovat, může vás oslovit?

Ano. Pár bot ž jsem namaloval. Byly to látkové nebo i kožené boty. Zkoušel jsem malovat dokonce na džínovou bundu. V tom se opravdu kreativně vyžívám.

O čem sníte do budoucna?

Vzhledem k tomu, že se mé silové výkony mezi prvním a druhým ročníkem Strongmana docela dost zvedly, tak bych možná chtěl zkusit soutěže ve strongman disciplínách i mimo ČZU. K tomu mě už motivovali i kluci z posilovny, kteří závodí na vyšších úrovních a předali mi také nějaké tipy a know-how. Díky soutěži Strongman jsem vlastně začal se silovými tréninky, takže bych chtěl zkusit, kam až to jde, co moje tělo zvládne. Třeba někdy vyjde i Mistrovství České republiky. Zároveň mám za cíl takovou tu klasiku: postavit dům, zasadit strom a zplodit syna.

Ptala se: Věra Klimšová

Foto: Petr Zmek / iZUN.eu

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content