
Systém vratných kelímků na kávu a nově také vratných krabiček na jídlo je zaveden v restauracích Hodně dobré jídlo v kampusu ČZU. Můžete si zde vyzvednout zálohovaný znovupoužitelný termohrnek na nápoje za 50 Kč a k tomu za 30 Kč víčko, které vám z hygienických důvodů již zůstane. Komplet je vyrobený z nezávadného polypropylenu, zkráceně PP (bez BPA). Kelímek je dvouplášťový, takže i při přenosu velmi horkého nápoje nehrozí popálení rukou. Zároveň vzhledem ke svým termoregulačním vlastnostem udrží nápoj dlouho horký.
Kelímek je možné využít také v automatech označených nálepkou „Dej si do vlastního“. Před objednávkou je potřeba kelímek šikovně zasunout pod trysky. Automat po správné detekci na displeji napíše „kelimek“ a můžete pokračovat v objednávce.
Novinkou v restauracích Hodně dobré jídlo je systém vratných obalů na jídlo. Za zálohu 80 Kč si necháte zabalit jídlo s sebou do takzvané REkrabičky, za jejíž vrácení v jakékoliv partnerské provozovně získáte zálohu zpět.
REkrabička je vyrobena z pečlivě vybraného typu polypropylenu, jehož extrémní odolnost umožňuje použít každou REkrabičku až 400 x a nahradit stejné množství jednorázových obalů. Vzduchotěsné víko zajišťuje dokonalé utěsnění, takže v tašce nenajdete žádné nepříjemné překvapení. Co se týče dvoukomorové REkrabičky, obě její části jsou plně dělené, takže se vám nepromíchá příloha s hlavním chodem. Výroba se nachází přímo v České republice, což umožňuje minimalizovat přepravu a efektivně snižovat produkci CO₂. Všechny použité materiály jsou stoprocentně recyklovatelné a šetrné k přírodě.
Další možností, jak můžete na ČZU podpořit předcházení vzniku odpadu je využívat filtračních zařízení na vodu Filtermac a stáčet si vodu do vlastních láhví. Více o Filtermacu a o jeho umístění v kampusu naleznete zde.
Podobné články
Ve dnech 10. a 11. dubna 2025 se na České zemědělské univerzitě v Praze uskutečnil 12. ročník Konference akademických senátorek a senátorů (KAS), kterou pořádala Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) ve spolupráci s ČZU. Setkání přilákalo více než
Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze vnímá závažnost situace týkající se studentky doktorského programu „Ochrana lesů a myslivost“, která byla na Slovensku odsouzena v souvislosti s nelegálním odstřelem chráněného živočicha.