Svátek má

Drahomíra
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Nárůst teploty vzduchu patrně zvýšil četnost „mokrých“ lavin v Krkonoších

Klimatická změna může ovlivňovat i lavinovou aktivitu v Krkonoších. Poukazují na to alespoň výsledky článku vědeckého týmu KVHEM, ČZU, které vyšly v časopise Natural Hazards and Earth System Sciences.

Ve studii vědci zkoumali lavinové záznamy za posledních 59 zimních sezón (1962-2021) na 60 známých lavinových drahách. Z celkového počtu 1246 všech zaznamenaných lavin se zaměřili na typ mokrých (tj. vodou nasycených lavin) a deskových lavin, konkrétně jak se mění jejich výskyt v čase a jaké sněhové a meteorologické proměnné je nejvíce ovlivňují (3denní maximální a minimální teplota, výška sněhu, směr a rychlost větru a déšť mají největší vliv na aktivitu mokrých lavin). Deskové laviny představují nejnebezpečnější typ lavin pro skialpinisty, freeridery a jsou spojovány s vysokým počtem obětí. 
Počty deskových lavin v české části pohoří Krkonoš postupně klesají, naopak počty mokrých lavin rostou. V posledních 30 letech vrostl počet mokrých lavin přibližně 7x, což může souviset s nárůstem teploty vzduchu v chladnějším období roku o 1.8°C. Zajímavé je, že teplota vzduchu ovlivňuje mokré laviny v Krkonoších více než déšť. Z hlediska období výskytu mokrých lavin dochází k posunu do února a března, oproti dříve obvyklému dubnu a květnu. Tyto poznatky mohou být důležité jak pro návštěvníky Krkonoš – zvýšení povědomí o lavinovém ohrožení, tak pro horskou službu a správu KRNAP, kteří se lavinovou aktivitou intenzivně zabývají. Více info můžete najít originálním článku na tomto odkazu:
 https://doi.org/10.5194/nhess-22-3501-2022

Citace: Součková, M., Juras, R., Dytrt, K., Moravec, V., Blöcher, J. R., and Hanel, M.: What weather variables are important for wet and slab avalanches under a changing climate in a low-altitude mountain range in Czechia?, Nat. Hazards Earth Syst. Sci., 22, 3501–3525, https://doi.org/10.5194/nhess-22-3501-2022, 2022.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content