Prozatím za účasti zaměstnanců univerzity, v příštím roce však chce Výukové centrum nabídnou zpracování jablek do moštu i veřejnosti. V rámci svého výkladu o technologii moštování to přislíbil docent Miroslav Jursík z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Kromě komentované prohlídky byla na programu návštěvního dne i ochutnávka surového moštu z jablek vypěstovaných na Demonstračním a pokusném pozemku. Čerstvě natočený mošt byl ke koupi, stejně jako další ovocné produkty: pasterovaný mošt v bag-in-box obalu, jahodová marmeláda, švestková klevela nebo sušení jablečné plátky. Všechny s etiketou „Um!“ vytvořenou právě pro produkty ČZU. Výrobu cideru tady zatím v plánu nemají, ale také nehodlají zůstat jen u jablečného moštu. „Chceme do budoucna vymýšlet další varianty moštů, například s meruňkou, jahodou, mrkví, červenou řepou,“ slibuje docent Jursík.
Výukové centrum zpracování zemědělských produktů bylo otevřeno letos v létě a jeho jednotlivé provozy se postupně uvádějí do provozu. Kromě moštárny se tu vaří oblíbené studentské pivo, funguje zpracování masa a také pekárna. Ambiciózní projekt má sloužit studentům a vědcům, zabývajícím se tematikou potravinové bezpečnosti. Vzhledem k vybavení objektu moderní audio a video technikou bude možné dění z jednotlivých provozů přenášet v přímém přenosu přímo do učeben. Pak tu jsou speciální exkurzní lávky, ze kterých je vidět do tří hlavních provozů. Ale nejefektivnější metodou, jak se seznámit s technologiemi, je osobní zkušenost v rámci praxí.
Centrum je vybaveno špičkovými potravinářskými a gastronomickým technologiemi, umožňujícími inovativní přístupy. Jeho provoz nabídne studentům poznání celého řetězce zpracování potravin od výroby jednotlivých surovin přes jejich technologické zpracování až po využití v gastronomii. „V novém pavilonu nechybí prostory pro testování výrobků v moderní senzorické laboratoři. Očekáváme, že právě možnost zkoušení inovací a realizování nových nápadů napříč technologiemi, navíc ve spolupráci s domácími i zahraničními subjekty, bude pro studenty motivační a lákavá,“ říká ředitel Výukového centra zpracování zemědělských produktů Ing. David Farský.
Lenka Prokopová
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a