Se začátkem nového akademického roku 2019 otevřela Fakulta lesnická a dřevařská ČZU novou budovu High-tech technologicko-výukového pavilonu. Stavba a její vybavení významně obohatily výuku i výzkum na České zemědělské univerzitě. „Jedná se o jediné výukové pracoviště v ČR disponující nejmodernějšími technologiemi, které budou využívat budoucí lesníci, dřevaři a myslivci,“ uvedl tehdejší děkan Fakulty lesnické a dřevařské profesor Marek Turčáni. Nové zázemí umožňuje lépe propojit výuku s praxí a zvýšit praktické znalosti studentů. „Snížili jsme počet studentů v jednotlivých studijních kroužcích na 12 členů, uspořádání učeben a výukových laboratoří umožňuje individuálnější výuku,“ vysvětlil děkan.
Pavilon také nabízí řadu laboratoří vybavených nejnovějšími technologiemi. V budově jsou umístěny dvě nadčasové přednáškové učebny s 3D projekcí a interaktivními promítacími tabulemi. Stavba dále nabízí 3D laboratoř modelování s výkonnými skenery, 3D tiskárnou a moderním softwarovým zázemím nebo například laboratoř ergonomických studií a balistiky. „Ve druhém patře se nachází laboratoře pro výuku a poznávání způsobů protipožární ochrany lesa a dřeva. Přístroje umožňují sledování různých fází hoření a tepelných a kouřových vlastností zkoumaných materiálů,“ popisuje tajemník Fakulty lesnické a dřevařské doktor Martin Prajer.
Velká pozornost při plánování koncepce pavilonu a vybavování přístroji byla věnována mikroskopii a moderním zobrazovacím metodám. Pavilon disponuje dvěma laboratořemi pro elektronovou mikroskopii a jednou pro počítačovou tomografii (CT skener). Transmisní a skenovací elektronové mikroskopy budou sloužit primárně pro entomologii a fyziologii dřevin a CT skener pro lesnickou zoologii a výuku balistiky a ranivých účinků střel.
Pavilon, který se řadí mezi stavební novinky kampusu ČZU, již disponuje udržitelnými technologiemi. Střecha je zelená a umožňuje sledování dřevin a půdy pomocí čidel umístěných v půdě a u vysazených dřevin v online režimu. Systém rekuperace energie zajišťuje ohřev a ochlazování, dešťová voda není odváděna do kanalizace, ale do vsakovacích studní. „Na udržitelnost klademe velký důraz obzvlášť při stavbě nových budov. To platí v případě High-tech pavilonu, stejně tak i Pavilonu tropického zemědělství, který jsme otevřeli v roce 2020,“ dodal rektor ČZU profesor Petr Sklenička. Stavba byla realizovaná mezi roky 2017–2019 s náklady ve výši 193 milionů korun, které byly čerpány z Operačního programu Věda výzkum vzdělávání.
Zdroj: ČZU FLD / redakční úprava Karla Mráčková
Podobné články
Plýtvání jídlem je důležitým společenským tématem, které přímo zatěžuje naše peněženky i životní prostředí. Upozorňuje na něj i letošní kampaň #Safe2EatEU Evropského úřadu pro bezpečnost potravin.
Dřevařský pavilon tvořící součást kampusu ČZU vznikl v roce 2015 díky podpoře Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu VaVpI. Řadí se mezi nejvýznamnější investiční akce, které byly na ČZU v posledních desetiletích realizovány.